Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Konwent Kobiet Sukcesu

III Konwent Kobiet Sukcesu

„Matka, żona, bizneswoman – kobieta XXI wieku” – pod takim hasłem przewodnim w czwartek 25 maja odbył się w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu III Konwent Kobiet Sukcesu. Wydarzenie zorganizowane przez działające w strukturach sosnowieckiej uczelni Centrum Rozwoju Kobiet, dedykowane było wszystkim paniom zainteresowanym kwestiami kobiecej przedsiębiorczości, rozwoju osobistego, czy realizowania zawodowych pasji. Podczas Konwentu ponownie wręczono również Nagrody „Kobieta Humanitas”, w tym nagrody honorowe, które w tym roku trafiły do Anny Dymnej, popularnej aktorki, ale przed wszystkim założycielki Fundacji „Mimo wszystko” oraz Barbary Ptak, kostiumolog teatralnej i filmowej, która stworzyła kostiumy do czterech filmów nominowanych do Oscara. Gościem specjalnym wydarzenia była natomiast znana psycholog, Maria Rotkiel.

Konwent Kobiet Sukcesu zainicjowany w 2015 roku był jednym z pierwszych tego typu wydarzeń w województwie śląskim, którego głównym celem jest przybliżenie tematyki kobiecej przedsiębiorczości i jej znaczenia dla rozwoju lokalnego biznesu. Poprzednie edycje, które cieszyły się ogromną popularnością wśród pań z całego regionu i nie tylko, pokazały, że dążenia członkiń Centrum Rozwoju Kobiet Wyższej Szkoły Humanitas – głównych inicjatorek i organizatorek Konwentu – przyniosły zamierzony efekt. W tym roku w wydarzeniu udział wzięło ponad 200 uczestników, w tym również panów.

– Już trzeci rok z rzędu widzimy, że kobiety z Zagłębia, Śląska i spoza województwa chcą i nie boją się mówić i wymieniać swoimi doświadczeniami w kwestii prowadzenia biznesu, czy osiągania tzw. work-life balance. Nasze wydarzenie jest przestrzenią, która daje możliwość wymiany informacji, podzielenia się swoją historią, czy uzyskania motywacji, by wprowadzić w swoim życiu istotne zmiany. W tym roku skupiłyśmy się przede wszystkim na różnych wizerunkach i rolach kobiety zarówno w życiu codziennym, jak i w przestrzeni kariery zawodowej – mówią Agnieszka Pilnicka, Ewa Marek i Ewa Bensz z Centrum Rozwoju Kobiet WSH.

Na niezwykle ważne miejsce pań w różnych obszarach życia publicznego wskazywał otwierając wydarzenie rektor, prof. WSH Michał Kaczmarczyk, który powiedział: - Statystyki potwierdzają, że udział pań w życiu publicznym jest wciąż niedostateczny i choć te liczby z roku na rok się poprawiają, to Polska wciąż jest pod tym względem w ogonie Europy. Mam nadzieję, że przedsięwzięcia takie, jak dzisiejsze będą to zmieniały. Zmienia się bowiem również wizerunek kobiet, ich aktywność, motywacje tej aktywności, a wyniki kolejnych badań potwierdzają, że Polacy tego właśnie oczekują.

Konwent rozpoczął się wykładem inauguracyjnym dr Aleksandry Wentkowskiej, pełnomocnika terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach. Dr Wentkowska przybliżyła zgromadzonym paniom kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie ochrony praw kobiet. Na pytanie „Jak skroić życie na miarę?” odpowiedziała Ewa Miętkiewicz - Ciepły – projektantka mody, która swoją pasję do tworzenia niebanalnych ubrań zamieniła w biznes i sposób na życie. Tatiana Galińska, trener biznesu i coach, w czytelny sposób zobrazowała uczestniczkom Konwentu, z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się kobieta w drodze na szczyt szczęścia rodzinnego, kariery zawodowej,  czy ogólnie rozwoju osobistego. Wśród wystąpień znalazło się również miejsce na... męski punkt widzenia. Ten zaprezentował Sebastian Korfel, trener umiejętności interpersonalnych i doradca w obszarze efektywnej komunikacji, który miał niełatwe zadanie obronienia męskości.

Z największym zainteresowaniem spotkał się panel dyskusyjny, w którym udział wzięła Maria Rotkiel, będąca gościem specjalnym Konwentu. Znana z licznych programów telewizyjnych psycholog, trenerka i mówczyni motywacyjna wzięła udział w rozmowie dotyczącej tytułowego wizerunku kobiety XXI wieku, analizując zarówno mity narosłe wokół zadań płci pięknej, jak również odpowiadając na liczne pytania nurtujące widzów. Jako doświadczona psycholog udzieliła także kilku złotych wskazówek, dzięki którym życie może stać się łatwiejsze. – Pamiętajcie, że rozmowa z samym sobą jest najlepszą receptą na osiągnięcie równowagi. Lepsze poznanie siebie, pomaga w życiu w podejmowaniu nawet trudnych decyzji. Warto więc wygospodarować czas na swój wewnętrzny dialog. Nie należy również uciekać od trudnych emocji. Każdy z nas ma prawo do cięższej chwili i warto mieć tego świadomość – przekonywała Maria Rotkiel.

Czwartkowe wydarzenie, tradycyjnie już było również okazją do uhonorowania kobiet szczególnie zasłużonych na polu przedsiębiorczości, działalności społecznej oraz kulturalnej. W tym roku wyróżnienia i nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymały:

  • w Kategorii Biznes: statuetkę Sonia Draga – właścicielka popularnego katowickiego wydawnictwa „Sonia Draga”, natomiast wyróżnienie Beata Zamora – członek zarządu w sieci salonów obuwniczych La Strada;
  • w Kategorii Społeczeństwo: statuetkę Barbara Sopot - Zembok – zastępca burmistrza Miasta Pszczyna, zaś wyróżnienie Aleksandra Marzyńska  - Naczelnik Wydziału Kultury i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu;
  • w Kategorii Kultura: statuetkę Maria Meyer – uznana aktorka teatralna, od 1988 roku związana z chorzowskim Teatrem Rozrywki (w imieniu laureatki nagrodę odebrał Dariusz Niebudek), a wyróżnienie Wiesława Konopelska – redaktor naczelna „Echa Czeladzi” i Miesięcznika Kulturalnego „Śląsk”.

W tym roku przyznano również dwie nagrody honorowe. Kapituła Nagrody postanowiła uhonorować Annę Dymną, znaną polską aktorkę, ale przede wszystkim założycielkę i prezes Fundacji „Mimo Wszystko”. Laureatka nie mogła być obecna podczas uroczystości, przesłała jednak na ręce organizatorów list. Drugą wyróżnioną została Barbara Ptak, kostiumolog teatralna i filmowa, która stworzyła kostiumy do czterech filmów nominowanych do Oscara. Pani Barbara odbierając statuetkę nie kryła wzruszenia i podkreśliła, że zamierza dalej wytrwale pracować i realizować swoją największą życiową pasję.

Konwent zakończyły konkurs wizytówkowy, w którym nagrody ufundowali liczni partnerzy wydarzenia, którzy jak zwykle chętnie wsparli przedsięwzięcie.



 Partnerzy Główni:

 

Patroni Honorowi:

Sponsorzy:

Partnerzy merytoryczni:

Partnerzy:

Patroni Medialni:

 


II Konwent Kobiet Sukcesu

Kobiety sukcesu z całego województwa śląskiego ponownie spotkały się podczas dedykowanego im wydarzenia, organizowanego przez Centrum Rozwoju Kobiet działającego w strukturach Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. II Konwent Kobiet Sukcesu odbył się w czwartek 30 czerwca i ponownie zgromadził liczne grono uczestniczek – przez cały dzień w wykładach i prelekcjach udział wzięło blisko 300 pań. Konwent był także okazją do wręczenia Nagród „Kobieta Humanitas”, w tym nagród honorowych, które w tym roku przyznane zostały: Barbarze Dolniak, Wicemarszałek Sejmu RP, oraz Aleksandrze Skowronek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Centrum Rozwoju Kobiet Wyższej Szkoły Humanitas ponownie zorganizowało jedno z największych, dedykowanych kobietom, wydarzeń w regionie. Panie po raz kolejny zaprosiły do udziału w wydarzeniu najlepszych specjalistów i trenerów z regionu, którzy opowiedzieli uczestniczkom wydarzenia o tajnikach budowania marki osobistej, sposobach motywacji zawodowej, godzeniu obowiązków pani domu z pracą, czy prowadzeniem własnego biznesu. Głównymi organizatorkami Konwentu były: Ewa Bensz, Agnieszka Pilnicka oraz Ewa Marek.

- Dzisiejsze spotkanie, jak sama nazwa wskazuje, adresowane jest do kobiet, które osiągają sukcesy w różnych obszarach życia społecznego, przedsiębiorczości, biznesu. Ale cieszę się, że na sali są także panowie. Bowiem ideą takich przedsięwzięć powinno być budowanie mostów pomiędzy paniami i panami. Po ty, by pokazywać, że biznes, nawet jeżeli dzieli się wg płci, rozwija się najlepiej wtedy, kiedy proporcje między tym co kobiece i męskie, są zachowane – podkreślił prof. Michał Kaczmarczyk, rektor WSH, otwierając wydarzenie. –Będąc członkiem kapituły typującej laureatki Nagród „Kobieta Humanitas”, życzę całej kapitule, żeby miała jeszcze więcej pracy i żeby jeszcze więcej kobiet mogło być nominowanych do tych zaszczytnych i pięknych nagród – dodała dr Maria Zrałek, prof. WSH, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Wydziału Administracji i Zarządzania WSH.

W programie tegorocznej edycji nie zabrakło prelekcji uznanych trenerek i pań, którym prowadzenie własnej firmy znane jest od podszewki. Żaneta Stanisławska – businesswoman i trener biznesu, zdradziła co zrobić, by prowadzenie biznesu korespondowało jednocześnie z budowaniem marki osobistej. Na pytanie w jaki sposób kreować swój wizerunek, by został on doceniony przez pracodawcę, odpowiedziała Barbara Lech - Life&Biznes Coach. Uczestniczki od Bogumiły Muchy z FM Group Make-up dowiedziały się także jak swoją pracę zamienić w pasję, zaś od Natalii Włodarskiej – menadżera ds. rekrutacji i rozwoju TVN S.A., jak frustrację przekuć w motywację.

Podczas II edycji Konwentu ponownie wręczono Nagrody „Kobieta Humanitas”. Wyróżnienie to ma na celu promowanie przedsiębiorczych postaw wśród pań oraz wspieranie rozwoju zawodowego i osobistego kobiet zaangażowanych w działalność społeczną, czy kulturalną. W tym roku wyróżnienia te otrzymały:

  • w Kategorii Biznes: statuetkę Beata Białowąs – dyrektor naczelna Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, natomiast wyróżnienie Magdalena Pochwalska – prezes zarządu Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu;
  • w Kategorii Społeczeństwo: statuetkę Iwona Durek-Sypek – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, zaś wyróżnienie dr Anna Zasada-Chorab  - wiceprezydent Siemianowic Śląskich;
  • w Kategorii Kultura: statuetkę Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a wyróżnienie Elwira Kabat-Georgijewa – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.

Tradycyjnie już wręczono także dwie nagrody honorowe. W ubiegłym roku laureatką tego wyróżnienia została Ilona Kanclerz, projektantka, artystka multimedialna, autorka projektów promujących województwo. – Przez rok zastanawiałam się, jakie miejsce ma ta nagroda w moim sercu i jakie ma ona znaczenie. Dziś, gdy widzę, jak organizowany w Humanitas konwent rozwija się i zachowuje wyznaczone na samym początku idee, jestem już pewna, że nagroda ta kontynuuje i dopełnia szlachetne przesłanie słowa „Humanitas”, które w dzisiejszych czasach w gruncie rzeczy nie jest już przecież modne – mówiła Ilona Kanclerz tuż przed ogłoszeniem laureatek tegorocznych wyróżnień honorowych.

Te zaś w tym roku przyznane zostały Barbarze Dolniak, Wicemarszałek Sejmu RP, oraz Aleksandrze Skowronek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Obie panie, dziękując za przyznaną nagrodę, podkreślały, że w drodze do sukcesu najważniejsze jest, by mimo wszelkich przeciwności losu zawsze mieć nadzieję i z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Ponadto o wyzwaniach kobiecej przedsiębiorczości w zetknięciu ze współczesną gospodarką, w panelu dyskusyjnym rozmawiali:

  • Daria Domaradzka-Guzik – prezes zarządu Class Ladies,
  • Daria Michalak – kierownik sprzedaży flotowej Porsche Inter Auto Polska Sp. z o.o.,
  • Beata Sekuła – redaktor naczelna Why Story,
  • Krzysztof Bartecki – menager, lider Zespołu Prudential,
  • dr Krystian Dudek – pełnomocnik kanclerza WSH ds. Public Relations,
  • Kamil Maroszek – dyrektor zarządzający Hotelu pod Jedlami*** w Wiśle.

Konwent zakończyły konkurs wizytówkowy, w którym nagrody ufundowali liczni partnerzy wydarzenia, których stoiska były do dyspozycji wszystkich uczestniczek Konwentu, w trakcie jego trwania.

 

Partnerzy Główni

   

Patroni Honorowi

                                 

Sponsorzy

 

 

 
Patroni Merytoryczni

 

 

Partnerzy

Patroni Medialni

   

 

 I Konwent Kobiet Sukcesu

I Konwent Kobiet Sukcesu organizowany przez Centrum Rozwoju Kobiet WSH, to pierwsze tego typu wydarzenie w regionie, które koncentruje się na tematyce przedsiębiorczości kobiet oraz ich istotnej roli w rozwoju lokalnego biznesu. – Konwent to wydarzenie otwarte na dialog międzyśrodowiskowy, dedykowane tym, którzy działają na rzecz kobiet w różnych wymiarach – mówił prof. Michał Kaczmarczyk, rektor WSH, witając zgromadzonych gości. Zwrócił także uwagę na istotną rolę kobiet w rodzimym biznesie: – Warto podkreślić, że Polska jest liderem w Europie jeśli chodzi o przedsiębiorczość kobiet. Polski są znakomicie wykształcone i zorientowane na osiąganie sukcesów.

 W programie Konwentu nie zabrakło wykładu inauguracyjnego, który wygłosiła Ilona Kanclerz, artystka multimedialna, doktorantka ASP w Warszawie, autorka projektów promocji regionów m.in. Modny Śląsk i Ambasada Śląska. – Dzisiejsza kultura narzuca nam przekonanie, że musimy coraz szybciej, coraz więcej, coraz lepiej. Roczniki woj. śląskiego pokazują, że kobiety mają coraz mniej powodów do narzekania na gorszą pozycję, lecz panie wciąż nie dostrzegają tych zmian wyraźnie. Kobiety po studiach wciąż mówią o barierach. I mimo iż nie ma przedsiębiorczości męskiej i kobiecej, jest istotny czynnik utrudniający kobiecie prowadzenie biznesu. To obciążenie obowiązkami opiekuńczymi – mówiła Ilona Kanclerz.

Najważniejszym punktem wydarzenia było wręczenie Nagrody „Kobieta Humanitas”, mającej na celu promowanie postaw przedsiębiorczych oraz wspieranie rozwoju zawodowego i osobistego kobiet aktywnie zaangażowanych w działalność lokalnej i nie tylko lokalnej społeczności. Nagrodę w trzech kategoriach: Biznes, Kultura i Społeczeństwo, przyznała kapituła składająca się z przedstawicieli lokalnych samorządów, władz WSH, dziennikarzy, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji branżowych, instytucji kultury, nauki etc.

Zaszczytne wyróżnienia laureatki odebrały z rąk rektora WSH oraz wicekanclerz WSH, Agaty Dudek. W Kategorii Biznes statuetkę otrzymała Beata Drzazga, założycielka, właścicielka i prezes firmy medycznej BetaMed S.A., a wyróżnienia: dr Jolanta Grabowska-Markowska i Joanna Sekuła. W Kategorii Społeczeństwo statuetkę przyznano Annie Jedynak, wiceprezydent Sosnowca, zaś wyróżnienia zdobyły: Beata Netz i dr Jolanta Grabowska-Markowska. W Kategorii Kultura statuetkę otrzymała Marta Fox, znana pisarka i poetka, a wyróżnienia Iwona Wilk i prof. zw. dr hab. Halina Rusek.

Ponadto rektor WSH, prof. Michał Kaczmarczyk, przyznał specjalne wyróżnienie Małgorzacie Mańce-Szulik, prezydent Zabrza, zaś przedstawicielki Centrum Rozwoju Kobiet Nagrodę Honorową, która trafiła do rąk Ilony Kanclerz, wydawcy „Modnego Śląska”.

– Ogromny to dla mnie zaszczyt odbierać z rąk rektora tak wspaniałej uczelni jak Humanitas, wyróżnienie przyznane przez wspaniałych ludzi, którzy pracują na rzecz drugiego człowieka. W naszym województwie jest wiele takich osób, które od lat robią swoje i odnoszą sukcesy, ale nie po to by je pokazywać, lecz by innym żyło się lepiej. Cieszę się, że razem z wami i tymi, których dziś nie ma osobiście, możemy wysyłać w świat pozytywną energię pochodzącą z naszego województwa – mówiła Małgorzata Mańka-Szulik.

Rola i pozycja kobiet w przedsiębiorczości, możliwości rozwoju oraz realizacji celów, a także aktywizacji społecznej kobiet, podkreślane tak mocno przez wszystkie nagrodzone panie, były również tematami wystąpień prelegentów w poszczególnych panelach tematycznych. O tajnikach rozwoju osobistego opowiedziały Edyta Walęciak-Skórka oraz Magdalena Bienia. Dr Krystian Dudek, właściciel Instytutu Konsultingowo-Doradczego „Publico” przybliżył paniom tajniki wypracowywania marki osobistej i firmowej, zaś wiceprezydent Sosnowca Anna Jedynak przedstawiła zalety inwestowania w rozwój osobisty. Wśród prelegentów pojawili się także: dr Mariusz Lekston i dr Magdalena Póltorak, Kuba Nagórski oraz Małgorzata Ruprich.

O rolach kobiety we współczesnym świecie w panelu dyskusyjnym rozmawiały: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, prodziekan WSH Ewa Kraus, wiceprezydent Siemianowic Śląskich dr Anna Zasada-Chorab, Ilona Kanclerz, prezes Vista HR Anna Patalong i dyrektor przedszkola Akademia Pana Kleksa Barbara Białas. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło kwestii współczesnego feminizmu, kobiecych potrzeb w sferze zawodowej oraz roli i pozycji kobiety w rodzinie. Konwent zakończyły wystąpienia gości oraz konkurs wizytówkowy, w którym nagrody ufundowali liczni partnerzy wydarzenia.

– Pierwsza edycja Konwentu okazała się ogromnym sukcesem. Frekwencja z pewnością jest odzwierciedleniem potrzeb i oczekiwań współczesnych kobiet, które starają się realizować zawodowo i osobiście na polu województwa śląskiego i nie tylko. Dyskusje podczas paneli oraz w kuluarach pozwoliły z kolei na dostrzeżenie kolejnych tematów nurtujących panie, reprezentujące różne dziedziny życia. Niewątpliwie jest to pozytywny sygnał, iż w przyszłych edycjach wydarzenia możemy liczyć na kolejne ważne i owocne debaty – uznały zgodnie przedstawicieli Centrum Rozwoju Kobiet WSH, zapraszając równocześnie na przyszłoroczną edycję wydarzenia.

Zobacz program ubiegłorocznej edycji - POBIERZ