Uniwersytety Dziecięce WSH

Szanowni Państwo! Informujemy, że począwszy od listopada 2016 r., zgodnie z nowym regulaminem Uniwersytetów Dziecięcych WSH bieżące informacje o działaniach poszczególnych Uniwersytetów będą przekazywane wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej. Dotyczy to m.in. harmonogramów wykładów (godzin, dat, tematów).  Nie będą już wysyłane maile z przypomnieniem o wykładzie. Prosimy więc o systematyczne śledzenie strony, szczególnie zakładekposzczególnych miast oraz "aktualności". 

 

Inauguracja Pszczyńskiego Uniwersytetu Dziecięcego 2016/2017  

W sobotę 22.10.2016r odbył się wykład Inauguracyjny Pszczyńskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Uroczystą ceremonię prowadził Prorektor Wyższej Szkoły Humanitas – dr Mariusz Lekston. Dzieci złożyły ślubowanie studenckie, otrzymały z rąk Prorektora swoje pierwsze własne indeksy i z tą chwilą stały się pełnoprawnymi członkami społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Humanitas.  Pierwszy wykład zatutułowany "Puchacz, sówka i uszatka - każda z nich to sowia gratka" poprowadził Pan dr Wojciecha Sierka.

 

 

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 Sosnowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego WSH

W dniu dzisiejszym mieliśmy przyejemność zainaugurować kolejny rok akademicki Sosnowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego WSH. Nasi studenci przyjeli akt immartykulacji z rąk Pani Prodziekan Mai Chyży. Po części oficjalnej inauguracji, przyszedł czas na pierwszy tegoroczny wykład. Ty razem najmłodsi Studenci WSH przy okazji wykładu dr Wojciecha Sierki pt.: "Puchacz, sówka i uszatka - każda z nich to sowia gratka"poznawali świat ornitologii.

Na kolejny wykład zapraszamy już w listopadzie!

 

 

 

Inauguracja Krzyżanowickiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz projektu Przedszkolak na Uczelni 2016/2017  

W minioną sobotę odbył się wykład inaugurujący nowy rok akademicki Krzyżanowickiego Uniwersytetu Dziecięcego. Był to również wykład rozpoczynający projekt „Przedszkolak na Uczelni”. Nasi studenci przyjęli akt immatrykulacji z rąk Pana Prorektora WSH, dr Mariusza Lekstona. Pan dr Grzegorz Markiewicz zabrał  młodych studentów na pasjonującą podróż po Paryżu oraz innych francuskich miastach.

      

 

Inauguracja Godowskiego Uniwersytetu Dziecięcego 2016/2017

W sobotę 15.10.2016r odbył się wykład Inauguracyjny Godowskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Ceremonię prowadził Prorektor Wyższej Szkoły Humanitas – dr Mariusz Lekston. Dzieci złożyły ślubowanie studenckie, otrzymały własne indeksy i z tą chwilą stały się pełnoprawnymi członkami społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Humanitas. Wykład Inauguracyjny pt.: „Kolory Francji” poprowadził Pan dr Grzegorz Markiewicz.

                                                

 

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 Siewierskiego Uniwersytetu Dziecięcego WSH

W miniona sobotę zainaugurowaliśmy nowy rok akademicki 2016/2017 Siewierskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Młodzi studenci zapełnili całą salę siewierskiego liceum im. Jana Pawła II. Aktu immatrykulacji dokonał Rektor WSH, prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk, który życzył dzieciom samej przyjemności z nauki. Podczas pierwszego wykładu eksperymentatorzy z Fabryki Wiedzy zabrali naszych studentów w świat fizyki i chemii. Studenci z zapartym tchem obserwowali wpływ ciekłego azotu na żywe organizmy oraz proces powstawania mgły.

Na kolejnym wykładzie spotykamy się już za miesiąc!

 

Porębski Uniwersytet Dziecięcy WSH już wystartował

15 października rozpoczęliśmy kolejny rok akademicki Porębskiego Uniwersytetu Dziecięcego.  W uroczystej inauguracji uczestniczył Rektor WSH, prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk, który każdego młodego słuchacza osobiście przyjął do grona studentów Porębskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Pierwszy wykład zaprezentowany przez eksperymentatorów Fabryki Wiedzy nosił tytuł „O 3 stanach skupienia”. Studentom bardzo przydała do gustu tematyka zajęć  – z chęcią aktywnie włączali się przygotowania eksperymentów.

 

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 Tyskiego Uniwersytetu Dziecięcego WSH

W dniu dzisiejszym mieliśmy przyejemność zainaugurować kolejny rok akademicki Tyskiego Uniwersytetu Dziecięcego WSH. Nasi studenci przyjeli akt immartykulacji z rąk Pani Prodziekan Mai Chyży. Po części oficjalnej inauguracji, przyszedł czas na pierwszy tegoroczny wykład. Ty razem najmłodsi Studenci WSH, dzięki wiedzy Pani prof. Edyty Sierki i dr Wojciecha Sierki, mieli okazję zapoznać się ze światem nietoperzy. Chociaż pogoda nie dopisała, nastroje uczestników dzisiejszej uroczystości były wyśmienite. Serdecznie zapraszamy na kolejne, równie ciekawe wykłady, podczas których będziemy odkrywali tajemnice otaczającego nas świata.

 

Nowy rok akademicki w Michałowickim Uniwersytecie Dziecięcym został zainaugurowany

1 września to nie tylko początek roku szkolnego, ale także początek współpracy, którą Wyższa Szkoła Humanitas nawiązała z malowniczo położoną w województwie małopolskim Gminą Michałowice. Dokładnie miesiąc później - 1 października 2016 r. - michałowickie Centrum Kultury i Promocji pękało już w szwach w wiazku z Inauguracją Michałowickiego Uniwersytet Dzieciecego! Młodzi Studenci: złożyli ślubowanie w obecności Prorektora Wyższej Szkoły Humanitas dr Mariusza Lekstona, otrzymali własne indeksy, zostali przyjęci do społeczności akademickiej, a następnie z zapartym tchem słuchały wykladu pt. "Urodzeni mordercy - świat mięsożernych roślin". Dziekujemy Pani prof. dr hab. Edycie Sierce za tak rzetelne i dostosowane do wieku naszych "adeptów wiedzy" przedstawienie tematu. Do zobaczenia juz 5 listopada na kolejnym wykładzie!

 

Pierwszy wykład Będzińskiego Uniwersytetu Dziecięcego za nami!

W sobotę – 24 września inaugurowaliśmy pierwszy rok akademicki w Będzińskim Uniwersytecie Dziecięcym Humanitas. W uroczystości wzięło udział ponad 160 dzieci. Ceremonię prowadził Prorektor Wyższej Szkoły Humanitas – dr Mariusz Lekston. Uczestniczył w niej również Wiceprezydent miasta Będzina – Pan Rafał Adamczyk. Zgodnie z tradycją uniwersytecką podczas inauguracji roku nastąpiła immatrykulacja studentów I roku czyli uroczyste przyjęcie ich w poczet studentów. Dzieci złożyły ślubowanie studenckie, otrzymały własne indeksy i z tą chwilą stały się pełnoprawnymi członkami społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Humanitas Wykład Inauguracyjny pt.: „Urodzeni mordercy – świat mięsożernych roślin” poprowadzili Pani dr hab. Edyta Sierka i dr Wojciech Sierka ze specjalistycznej firmy „ENVIREX Usługi Środowiskowe i Edukacja”. A zaraz po wykładzie na młodych studentów czekał kiermasz tychże roślin. Było uroczyście, naukowo i ciekawie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z młodymi odkrywcami!

 

Mamy już 11. Uniwersytetów Dziecięcych. Zapraszamy do Siewierza!

Jest nam niezmiernie milo poinformować, że do rodziny Uniwersytetów Dziecięcych Humanitas dołączył Siewierski Uniwersytet Dziecięcy. W dniu 30.08.2016r. podpisane zostało oficjalne porozumienie o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Przyjaciół Miasta i Gminy Siewierz a Wyższą Szkołą Humanitas, na mocy którego od października br. mali adepci wiedzy z siewierskich szkół podstawowych rozpoczną magiczną wyprawę po wiedzę z naszymi wykładowcami. Czekamy z niecierpliwością na wykład inauguracyjny!

 

 I turnus Letniej Akademii Humanitas 2016 już za nami!

Zakończył się I turnus Letniej Akademii Humanitas 2016. W zajęciach pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch" uczestniczyło ponad 20 dzieciaków w wieku 7-12 lat. Nasze maluchy tańczyły, ćwiczyły i przede wszystkim wspaniale się bawiły. Wśród zajęć, które przygotowaliśmy w tym roku znalazły się m.in.: codzienne warsztaty plastyczne, gry i zabawy na świeżym powietrzu, nauka tańca (ZUMBA, DANCE, HIP-HOP), warsztaty z technik pamięciowych, prelekcje na temat zdrowego odżywiania i właściwej higieny osobistej, spotkanie na temat zdrowego kręgosłupa oraz nauka języka ukraińskiego. Wśród partnerów i sponsorów tegorocznej edycji są: Centrum Rehabilitacji Magdalena Bułanowska, sosnowiecki oddział Natur House, Sosnowiecki Szpital Miejski oraz Centrum Tańca i Fitness (ul. Jagiellońska 12).

 

WSH na dziecięcym Festiwalu Nauki w Rybniku!

10 maja odwiedziliśmy fantastyczną imprezę - Festiwal Nauki dla dzieciaków w Rybniku! Prezentację na temat mięsożernych roślin poprowadzili Państwo dr hab. Edyta Sierka i dr Wojciech Sierka. Towarzyszyli im doktoranci z Carni Sana Nasze stoisko naukowe odwiedziło kilkaset maluchów! Festiwal Nauki w Rybniku odbył się w przepięknym i klimatycznym kampusie akademickim. Mali pasjonaci nauk matematyczno-przyrodniczych mieli okazję współuczestniczyć w naukowych doświadczeniach, warsztatach i prezentacjach z chemii, fizyki, matematyki, biologii, a w przenośnym planetarium także z astronomii. Naukowe tajniki dzieciom, oprócz Wyższej Szkoły Humanitas, przybliżali także m.in. Centrum Nauki Kopernik, Pan Korek, Nowa Edukacja i Technologie Przenośne, Planetarium URSA MAJOR, Wystawa ZOO OSTRAVA, Świat Techniki OSTRAVA, Centrum Kształcenia Inżynierów i Uniwersytet Ekonomiczny.

 

Konkurs na opowiadanie bożonarodzeniowe został rozstrzygnięty!

„Pewnego dnia, a był to najpiękniejszy ze wszystkich dni roku, Wigilia Bożego Narodzenia, stary Scrooge, bardzo zajęty, siedział w kantorze. Zimno było dotkliwe i przenikające, czas mglisty…” tak rozpoczyna się dobrze nam znana „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, która zapewniła autorowi miano „człowieka, który wynalazł Boże Narodzenie”. Ponad 170 lat po ukazaniu się tej książki postanowiliśmy ogłosić konkurs literacki na „Opowiadania bożonarodzeniowe” dla Studentów Uniwersytetów Dziecięcych Wyższej Szkoły Humanitas. Konkurs polegał na napisaniu opowiadania o tematyce świątecznej dla dzieci. Jako że głównym sponsorem nagród jest salon samochodowy Porsche Inter Auto Polska Sp. z o.o. w opowiadaniu musiał pojawić się motyw związany z samochodem. Konkurs rozstrzygnięto w styczniu 2016 roku. Młodzi pisarze spotkali się z Władzami Uczelni oraz przedstawicielami sponsora. Uczestnicy wraz z rodzicami wzięli udział w pokazie ilucjonisty oraz odebrali nagrody i dyplomy. Pierwsze miejsce zajęły: Julia Winter oraz Anna Brzezina, drugie miejsce: Wiktoria Kalka oraz Kamila Kryut, a trzecie: Justyna Wiącek oraz Aneta Hrychorowicz.

 

Świąteczne warsztaty artystyczne w SUD

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Zapach piernika, świeżo ścięta i przystrojona choinka budują magiczny świąteczny klimat, który możemy dzielić wraz z rodziną. Dlatego też młodzi studenci Sosnowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięli udział w specjalnych grudniowych warsztatach artystycznych. Podczas zajęć mogli wykonać różnorodne ozdoby świąteczne oraz kartki z życzeniami. Tematami prac były: „Czekając na święta”, „W Bożonarodzeniowej Krainie” oraz „Świąteczne zmartwienie – rozmowa o uczuciach”.

 

Tyski Uniwersytet Dziecięcy z wizytą na Broadway'u

14 listopada odbył się kolejny wykład Tyskiego Uniwersytetu Dziecięcego! Tym razem w podróż na nowojorski Broadway zabrał ponad 500 naszych małych studentów Konrad Bilski. Rodzice mieli natomiast możliwość dowiedzieć się więcej na temat zagrożeń, jakie niosą za sobą nowoczesne media. Wykład dla nich, w ramach Akademii Rozwoju Rodzica przygotował Pan Iwo Konopek. Stawiło się na nim ponad 150 osób. Kolejne spotkania dla dzieci i rodziców już w grudniu! Broadway to zespół kilkudziesięciu teatrów w Nowym Jorku na Manhattanie znajdujących się wzdłuż ulicy Broadway. Wraz z londyńskim West Endem jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego. Jest bardzo popularną nowojorską atrakcją turystyczną, jego roczne dochody przekraczają kwotę 1 miliarda dolarów. Nasz prowadzący miał przyjemność pracować na światowym Broadway’u. Bardzo ciekawie opowiada o tym doświadczeniu i ku zadowoleniu dzieci zdradza szczegóły na temat tego, jak wygląda życie od kuchni w jednym z najsłynniejszych ośrodków sztuki teatralnej świata anglojęzycznego. Młodzi Studenci mieli również okazję zobaczyć krótkie wycinki z najsłynniejszych Musicali Świata, m.in. „The Cats”, „Upiór w Operze” czy „Chicago”.