Aktualności

Znamy zwycięzców III Konkursu Wiedzy!

19/04/2017

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w środę 19 kwietnia po raz trzeci zmierzyli się w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy „Przyszłość w rozumie” organizowanym przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu. Tym razem w trzech kategoriach tematycznych rywalizowało ze sobą w sumie blisko 100 uczestników, którzy walczyli o nagrody pieniężne, książkowe, a także kursy szybkiego czytania o wartości blisko 1000 zł od firmy Lucky Mind oraz Złoty Indeks uprawniający do bezpłatnych studiów na wybranym kierunku z oferty WSH. Wśród laureatów znalazła się młodzież ze szkół w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.

 

Język polski, historia i WOS oraz dyktando w języku angielskim – z tymi trzema kategoriami zmierzyła się młodzież ponadgimnazjalna podczas III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Przyszłość w rozumie”. Wydarzenie organizowane przez Wyższą Szkołę Humanitas, jak zwykle przyciągnęło sporą rzeszę uczniów zainteresowanych sprawdzeniem swojej wiedzy z wiodących przedmiotów maturalnych. Wśród nich byli i tacy, którzy w konkursie uczestniczą od pierwszej edycji.

 

 – Cieszymy się, że mimo gorącego czasu wystawiania ocen końcowych tegorocznym maturzystom, wielu z nich zdecydowało się sprawdzić swoją wiedzę podczas naszego wydarzenia. Z pewnością była to dla nich świetna powtórka przed egzaminem dojrzałości. Również młodsze roczniki miały szansę wykazać się wiedzą i przekonać, jak wiele już umieją ze szkolnych programów nauczania. Tym bardziej, że nasi wykładowcy i eksperci – twórcy merytoryczni testów i dyktanda – po raz kolejny zadbali o bardzo wysoki poziom zadań konkursowych – mówi Izabela Kieliś, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Humanitas.

 

Pytania jak zawsze były oparte o aktualne programy nauczania. Prace zaś oceniło jury w składzie:

 

Język angielski:

 • dr Iwona Dronia – Dyrektor Instytutu Filologii Angielskiej WSH,
 • dr Agnieszka Solska - starszy wykładowca Zakładu Psycholingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Śląskiego,
 • mgr Mateusz Ostalak – pracownik naukowy Instytutu Filologii Angielskiej WSH,
 • Natalia Povshenko – studentka filologii angielskiej WSH,

Język polski:

 • mgr Ewa Kraus – prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Humanistycznych WSH,
 • dr Magdalena Boczkowska – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu,

Historia i WOS

 • dr Anna Rogacka-Łukasik – dyrektor Instytutu Administracji i Prawa WSH,
 • dr Maciej Borski – prodziekan ds. studenckich Wydziału Administracji i Zarządzania.

Czas oczekiwania na wyniki wypełniły uczestnikom wydarzenia warsztaty językowe ze studentami III roku filologii angielskiej WSH - Olgą Bogdanovą, Januszem Waligórą i Wojciechem Baranowskim – oraz wykład z zakresu edukacji medialnej, poświęcony ekranizacjom literackim wygłoszony przez Krzysztofa Korzenieckiego, kierownika Działu Promocji WSH, eksperta w zakresie marketingu i nowych mediów.

 

Zwieńczeniem konkursowego dnia było oczywiście ogłoszenie wyników i wręczenie nagród najlepszym zawodnikom. Moment ten poprzedziła jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie konkurs wizytówkowy z upominkami od partnerów wydarzenia. Po krótkim podsumowaniu poziomu tegorocznej rywalizacji, jury ogłosiło zwycięzców, którymi okazali się:

 

Dyktando w języku angielskim:

 • I miejsce – Kinga Bal – I LO im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej
 • II miejsce – Marta Muszyńska – II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu
 • III miejsce – Dawid Szmukier – Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej

Test wiedzy o języku polskim:

 • I miejsce – Anna Urbańczyk – II LO im. Stanisława Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej
 • II miejsce – Natalia Szyda – I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie
 • III miejsce – Julia Ratka – I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Test wiedzy o historii i WOS:

 • I miejsce – Michał Krupiński – IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu
 • II miejsce – Daria Dziedzic – IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu
 • III miejsce – Aleksander Jaworski – IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu

Ponadto spośród wszystkich dziewięciu najlepszych uczestników, rozlosowano Złoty Indeks Wyższej Szkoły Humanitas, uprawniający do bezpłatnych studiów na jednym z kierunków z oferty uczelni, który zdobyła Daria Dziedzic.

 

Gośćmi specjalnymi tegorocznego Konkursu Wiedzy byli: Bożena Łapaj – dyrektor biura poselskiego Barbary Dolniak, wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, która objęła konkurs głównym patronatem honorowym, oraz Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa – honorowy patron konkursu i fundator nagród książkowych dla laureatów.