Aktualności

Prelekcja dla Zakładu Karnego w Wojkowicach

17/05/2017

Książka może pełnić w życiu człowieka różne role. Jest m.in. doskonałym sposobem na odcięcie się od problemów dnia codziennego i przeniesienie się do innej rzeczywistości, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób pozbawionych wolności. W dniu 12 maja 2017 r. bibliotekarki z Biblioteki Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, Małgorzata Caban, Alina Imiołek i Żaneta Kubarek, wybrały się z wizytą do Zakładu Karnego w Wojkowicach, gdzie na zaproszenie Dyrektora Zakładu wygłosiły dla osadzonych prelekcję pt. „O bibliotekach, bibliotekarzach i książkach sów kilka”.Wizyta ta była jednym z elementów obchodów XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, którego tegoroczna edycja odbyła się od hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”.

 

Więźniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje Biblioteka WSH i czym zajmują się jej pracownicy, tym samym poznali specyfikę działalności biblioteki naukowej. Usłyszeli o akcjach promujących biblioteki i czytelnictwo, zarówno tych lokalnych, jak i ogólnopolskich. Z ich szczególnym zainteresowaniem spotkały się akcje społeczne dotyczące zbiórki książek dla osób przebywających w zakładach karnych, takie jak „Książka za kraty”, której autorką jest Agnieszka Kłos z Katedry Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i „Książki w pudle” organizowanej przez Fundację Zmiana. Osadzenie dowiedzieli się również, czym jest biblioterapia i jak wyglądają zajęcia biblioterapeutyczne.

 

Spotkanie to było ciekawym doświadczeniem nie tylko dla więźniów, ale również dla samych bibliotekarek, które miały okazję zobaczyć więzienną bibliotekę i dowiedzieć się jak ona funkcjonuje, a także poznać preferencje czytelnicze osadzonych. 

 

O Tygodniu Bibliotek w zakładach karnych w województwie śląskim można także przeczytać na stronie TVP Katowice – KLIKNIJ.