VIII Konferencja z cyklu Dyrektor Liderem

22/11/2018

W dniu 22 listopada 2018 r. w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu odbyła się 8 konferencja z cyklu Dyrektor Liderem pt. ,,Rozwój myślenia społecznego i emocjonalności uczniów ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera - chcę wiedzieć jak je zapewnić w mojej placówce’’

W konferencji uczestniczyli m.in. dyrektorzy placówek edukacyjnych, nauczyciele, rodzice dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz studenci pedagogiki i psychologii WSH.

Konferencja została zaplanowana w formie czterech paneli dyskusyjnych. Do udziału w poszczególnych panelach zaproszeni zostali praktycy w dziedzinie autyzmu, diagnozowania, wczesnego wspomagania, terapii, nauczania uczniów ze spektrum w przedszkolu, szkole, placówce specjalnej, pracy z rodzicami i nauczycielami.

Uczestnikami w ramach poszczególnych paneli byli m. in. przedstawiciele:

• Fundacji Spectrum Liberi
  • Instytutu Innowacyjnej Edukacji WSH
  • Instytutu Pedagogiki WSH
  • Instytutu Twórczej Integracji
  • Klubu Rodzica „Niebiesko nam” Rodzice Rodzicom
  • Ośrodka Terapii i Psychoedukacji "Kompas"
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie
  • Sportowej Szkoły Podstawowej nr 17 w Sosnowcu
  • Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 30 w Sosnowcu
  • Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu

W trakcie konferencji, w oparciu o konkretne, praktyczne przykłady wynikające z wiedzy i doświadczenia panelistów, poruszone zostały zagadnienia:

• różnorodności zaburzeń i specyfiki funkcjonowania dzieci i dorosłych ze spektrum,
  • jak ważne jest wczesne wspomaganie,
  • jak być uważnym i jak wykorzystać swoją uważność w pracy z uczniem ze spektrum autyzmu,
  • stworzenie jakich warunków pracy/nauki i wykorzystanie jakich pomocy dydaktycznych zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa ucznia z autyzmem i pozytywnie wpływa na komunikację z nim,
  • o szkole ogólnodostępnej, która jest miejscem przyjaznym dla ucznia z autyzmem, a uczeń z autyzmem jest przyjacielem dla swoich rówieśników i nauczycieli – fakt, nieco ekscentrycznym, inaczej postrzegającym świat, ale przecież jak dużo można czerpać z odmienności!

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Fundacji Synapsis.

Wydarzenie zostało objęte patronatami również przez Prezydentów miast:

• Sosnowca
  • Dąbrowy Górniczej
  • Siemianowic Śląskich
  • Będzina
  • Piekar Śląskich

Dziękujemy również firmom, które sponsorowały konferencję tj. Moje Bambino oraz Multimedia W Szkole.