Aktualności

Dziennikarska Barbórka z udziałem WSH

20/12/2016

10 grudnia w Łaźni Łańcuszkowej z Zabrzu miała miejsce Konferencja oraz Gala rozpoczynająca III Dziennikarską Barbórkę, w której uczestniczył mgr Artur Kostiv - pracownik Biura Współpracy z Zagranicą Wyższej Szkoły Humanitas. W tym roku w wydarzeniu udział wzięło ponad 100 przedstawicieli mediów regionalnych i ogólnopolskich.  Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Brygida Smołka-Franke z Katedry Stosowanych Nauk Społecznych Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

 

Dziennikarze także mieli okazję zwiedzić najnowszą część sztolni Królowa Luiza, udostępnianą dla turystów, wchodzącą w skład kompleksu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, gdzie zwiedzający mają okazję zobaczyć najstarszą w Europie wyciągową maszynę, czynną nieprzerwanie od 100 lat. Gospodarzem Konferencji i Gali jest miasto Zabrze. III Dziennikarska Barbórka to okazja do zapoznania się z wieloletnimi górniczymi tradycjami ich historią.

 

Jak powiedziała dla PAP Justyna Adamska, pomysłodawczyni i organizatorka III Dziennikarskiej Barbórki: - Dla uczestników przygotowaliśmy prezentację typowo górniczych zwyczajów. Od stuleci towarzyszą one pracownikom przemysłu wydobywczego i są barwnym elementem śląskiej kultury, choć niedostępnym dla przeciętnego, niezwiązanego z branżą wydobywczą mieszkańca Śląska czy Polski. Staramy się to zmieniać i upowszechniamy ten piękny zwyczaj.

 

- Tego typu przedsięwzięcia udowadniają rozwijającą się moc regionu, dzięki przypominaniu tradycji górniczych oraz wykorzystaniu zasobów górniczych w celach turystycznych. Wizerunek regionu się zmienia, zostało postawione trudne zadanie, ale jest ono wykonywane na wysokim poziomie, co widzimy między innymi w zwiększającej się ilości turystów oraz rewitalizacji pokopalnianych obiektów – podsumowuje Artur Kostiv.