Wydarzenia

 

V Rajd Turystyczny „RAJD DEKIELKA”

13/12/2018

 

To już piąta edycja rajdu, który odbył się na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Będzinie.

Trasa tegorocznej edycji prowadziła z plaży na Stawikach w Sosnowcu do Wyższej Szkoły HUMANITAS. Kierownikiem trasy był major Jacek ŁUKASIK – Szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie.

Po podliczeniu wszystkich punktów, Zwyciężył Zespołu Szkół Ogólnokształcących i technicznych z Czeladzi. Jednak, jak zawsze, pamiątkowe puchary i dyplomy za udział w „Rajdzie Dekielka" otrzymały wszystkie zespoły. Każdy uczestnik Rajdu Dekielka otrzymał okolicznościowy medal, mały prezent oraz posilił się wojskową grochówką.

W tegorocznym rajdzie udział wzięło ponad 140 uczestników z 4 szkół:

- Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych z Czeladzi

- Liceum Ogólnokształcące z Pilicy

- VII Liceum Ogólnokształcące z Sosnowca

- z III Liceum Ogólnokształcące z Dąbrowy Górniczej


Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia >>

 

Młody da Vinci - innowacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży

10/12/2018

 

W dniach 26 - 29 listopada w Wyższej Szkole Humanitas, odbyła się inauguracja projektu ,,Młody da Vinci - innowacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży’’.

Wsparciem edukacyjnym podczas projektu zostali objęci uczniowie z klas 4,5,6,7 szkół podstawowych w: Cieszynie, Jastrzębiu Zdroju, Orzeszu, Sosnowcu i gminach Kroczyce, Michałowice i Iwanowice.

Celem projektu "Młody da Vinci - innowacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży" jest opracowanie programów kształcenia i realizacja działań dydaktycznych przez WSH przy współpracy Urzędów Miasta.

Dla uczniów zorganizowane zostały zajęć w 3 blokach tematycznych:

MŁODY GENIUSZ zawierających warsztaty z zakresu technik pamięciowych i technik szybkiego czytania

MŁODY BADACZ zawierających warsztaty z przedmiotów przyrodniczo-matematycznych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, metod laboratoryjnych i wycieczek edukacyjnych

MŁODY PROGRAMISTA zawierających warsztaty z robotyki i programowania z wykorzystaniem różnorodnych robotów.

Galeria >>

 

 

VIII konferencja z cyklu "Dyrektor Liderem"


22/11/2018

W dniu 22 listopada 2018 r. w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu odbyła się 8 konferencja z cyklu Dyrektor Liderem pt. ,,Rozwój myślenia społecznego i emocjonalności uczniów ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera - chcę wiedzieć jak je zapewnić w mojej placówce’’

W konferencji uczestniczyli m.in. dyrektorzy placówek edukacyjnych, nauczyciele, rodzice dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz studenci pedagogiki i psychologii WSH. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Fundacji Synapsis. Wydarzenie zostało objęte patronatami również przez Prezydentów miast:

 • Sosnowca
 • Dąbrowy Górniczej
 • Siemianowic Śląskich
 • Będzina
 • Piekar Śląskich

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia >>

 

 (Nie)bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

15/11/2018

W dniu 15 listopada 2018 r. w Wyższej Szkole Humanitas odbyła się konferencja naukowa pt. „(NIE)BEZPIECZEŃSTWO W CYBERPRZESTRZENI”. W konferencji, obok przedstawicieli Policji, władz miasta, przedstawicieli CBA, policyjnych negocjatorów i mediatorów, uczestniczyli uczniowie zaprzyjaźnionych z Uczelnią szkół ponadgimnazjalnych.

Celem konferencji było zapoznanie uczestników z najważniejszymi i najnowszymi zjawiskami patologicznymi występującymi w świecie wirtualnym, a będącymi powszechnym zagrożeniem środowisk oświatowo-wychowawczych, zwłaszcza szkoły i rodziny.

Atrakcją specjalną konferencji był pokaz zastosowania nowoczesnych dronów w służbie bezpieczeństwa, zorganizowany przez Partnera WSH - firmę Solectric.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia >>

 

Konkurs programowanie _lubię to!

10/10/2018

Świętujemy Tydzień Kodowania z uczestnikami projektów "Eksperci Programowania". W 7 projektach z cyklu "Eksperci Programowania" biorą udział uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych w 57 gminach woj. śląskiego, małopolskiego i lubelskiego. Mamy nadzieję, że dołączycie do nas w przyszłości i będziemy mogli wspólnie programować, kodować, myśleć komputacyjnie! :)

www.eksperciprogramowania.edu.pl; www.humanitas.edu.pl/plt

 

 

Humanitas na Code Week PL 2018

06/10/2018

 

Podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania Code Week 2018, na otwarcie którego zostaliśmy zaproszeni przez Ministra Cyfryzacji jako jedyna uczelnia wyższa, pokazalismy jak działa technologia VR - Virtual Reality, oraz jak użyć jej do uczenia dzieci kreatywności. Oprócz tego nasi goście budowali interaktywne roboty i bawili się na macie edukacyjnej!

Innowacyjne podejście do edukacji wsparte nowoczesnym sprzętem oraz szkolenia z zakresu przygotowywania lekcji z elementami kodowania i programowania powoduje, że kształcimy najlepiej na rynku na kierunku pedagogika.

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzenia >>

 

 

Cyberbezpieczeństwo bliższe uczniom

 

W trzy listopadowe środy odbyły się spotkania dla uczniów ostatnich klas podstawowych oraz szkół gimnazjalnych z bezpieczeństwem w sieci. Łącznie w prelekcjach wzięło udział blisko 700 dzieci z całego województwa śląskiego.

Uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach, na które są narażeni w trakcie codziennej styczności z komputerem, a także jak przed nimi się chronić.

Prelekcje dla uczniów prowadzili mgr inż. Krzysztof Popiół, Kierownik Działu IT oraz mgr Krzysztof Korzeniecki, Kierownik Działu Promocji.

 

 

Warsztaty w MZS nr 3 w Dąbrowie Górniczej

 

W dniu 21.11.17r. odbyły się prelekcje dla uczniów ostatnich klas podstawowych oraz gimnazjalnych w Miejskim Zespole Szkół nr 3 w Dąbrowie Górniczej. Placówka od 05.05 br. należy do Sieci Współpracy Edukacyjnej Wyższej Szkoły Humanitas.

Autorskie warsztaty motywacyjne pt. Ostatni mogą być pierwszymi dla uczniów klas podstawowych prowadził Pan Łukasz Ćwienkowski z Instytutu Prawa i Administracji WSH.

Starsi uczniowie natomiast dowiedzieli się o prawach i obowiązkach Polski wynikających z członkowstwa w Unii Europejskiej, które przedstawił Profesor Marek Pliszkiewicz, również związany z Instytutem Prawa i Administracji.

 

 

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z Baczynem

 

17 listopada br. Kierownik Działu Promocji, mgr Krzysztof Korzeniecki poprowadził dla licelistów zajęcia dotyczące sztuki wystąpień publicznych, czyli co i jak mówić.

Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Sosnowcu jest szkołą partnerską Wyższej Szkoły Humanitas zrzeszoną w Sieć Współpracy Edukacyjnej. W ramach porozumienia organizujemy dla uczniów bezpłatne zajęcia zgodnie z interesującą tematyką.

 

 

Szósta konferencja z cyklu Dyrektor Liderem ...

 

Pierwszą w tym roku szkolnym 2017/2018 r. konferencję z cyklu Dyrektor Liderem ... zdecydowaliśmy poświęcić trudnej, aczkolwiek bardzo ważnej tematyce związanej z:

 • ochroną danych osobowych, tym bardziej iż wszyscy stoimy przed rewolucyjną reformą ochrony danych osobowych, która zostanie wdrożona w życie w dniu 25.05.2018 r.
 • prawem autorskiem w zakresie dotyczącym placówek oświatowych tj. szczególnie ochroną wizerunku i własności intelektualnej.

Konferencja odbędzie się 9 listopada 2017 r. w Auli Wyższej Szkoły Humanitas, przy ul. Kilińskiego 43
W celu poznania szczegółów zapraszamy na stronę Konferencji

 

 

Zajęcia z lego i maty edukacyjnej

 

Niemal 40 uczniów szkół podstawowych należących do Sieci Współpracy Edukacyjnej wzięło udział w warsztatach z zastosowaniem zestawów LEGO WEDO 2.0, LEGO Mindstorms, gry planszowej CodeBook i maty edukacyjnej, które odbyły się w trakcie Konferencji ProGRAmowanie Rozwoju.

Uczestnicy konferencji tłumnie odwiedzali sale, w których odbywały się pokazowe warsztaty z udziałem dzieci. 

Więcej informacji o Konferencji.

 

 

Warsztaty prowadzone przez Rektora WSH

 

W dniu 29 maja 2017 roku JM Rektor Wyższej Szkoły Humanitas, prof. Michał Kaczmarczyk poprowadził warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli i dyrekcji  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Strzyżowicach. Zajęcia poświęcone były budowaniu wizerunku szkół i placówek oświatowych.

 

Szkolenie dla rady pedagogicznej i dyrekcji  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Strzyżowicach odbyły się w ramach cyklu spotkań edukacyjnych organizowanych przez Sieć Współpracy Edukacyjnej, którą powołała Wyższa Szkoła Humanitas. Rektor WSH, prof. Michał Kaczmarczyk omówił w trakcie szkolenia zagadnienia z obszaru public relations placówek oświatowych. Warsztaty koncentrowały się m.in. na problematyce strategii marketingowej szkół, instrumentów media relations oraz zasad określania celów promocji szkół w środowisku lokalnym.  

 

Kolejne szkolenie z public relations placówek oświatowych, prowadzone przez Rektora WSH odbyły się 1 czerwca w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie.

 

 

 

Spotkanie z psychologią dla licealistów

 

Ponad 60 uczniów ze szkół zrzeszonych w Sieci Współpracy Edukacyjnej w piątek 26 maja miało możliwość wzięcia udziału w dedykowanych warsztatach z psychologii, które poprowadzili członkowie Koła Naukowego Instytutu Psychologii. W Wyższej Szkole Humanitas gościliśmy młodzież z VI LO im. J. Korczaka w Sosnowcu oraz I LO im. M. Kopernika w Będzinie.

Warsztaty o różnorodnej tematyce, skrojone pod potrzeby i zainteresowania młodzieży, przygotowali pod kierunkiem opiekuna Koła Naukowego dr n. med. Katarzyny Kocoń-Rychter studenci psychologii w WSH: Emanuel Ferdyn, Marcelina Furman, Bartłomiej Gawlina, Marzena Gibałka, Katarzyna Kucia, Janina Lizis, Alicja Matuszczak, Patrycja Mazurek, Marta Wites, Agnieszka Zakrzewska i Anna Zinkiewicz przy pomocy Joanny Zarzyckiej i Patryka Klucznego. Uczniowie podzieleni w grupy mogli wybierać spośród następujących tematów:

 • „BODY/ciało” - o ludzkiej cielesności i naszym stosunku do niej. Profilaktyka zaburzeń postrzegania ciała wśród młodzieży
 • Sens i logika to zrozumieć psychotyka" O codziennym życiu osób doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym
 • Facebook - czy to już uzależnienie? Przeprowadź diagnozę na sobie i swoich znajomych
 • Zaprzyjaźnij się ze stresem
 • Od uległości do asertywności… czyli sztuka posiadania własnego zdania
 • Jak mówić, by nas słuchali? Jak słuchać, by do nas mówili?
 • Kobieca Moc – jestem wartościowa, silna, bezpieczna! Czyli droga do zrozumienia siebie
 • Ja i  otoczenie czyli jak nie dać się zmanipulować w grupie

 

 

III Ogólnopolski Konkurs Wiedzy

 

Wyższa Szkoła Humanitas
zaprasza wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w

III Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy "Przyszłość w rozumie"

28 marca 2017 r., godz. 10:00
Wyższa Szkoła Humanitas (ul. Kilińskiego 43, 41-200 Sosnowiec)

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy „Przyszłość w rozumie”, to wydarzenie zainicjowane w 2015 roku przez Wyższą Szkołę Humanitas. Jego celem jest przede wszystkim upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy z wiodących przedmiotów w szkołach ponadgimnazjalnym, ale także propagowanie postaw przedsiębiorczych, rozwój umiejętności i kompetencji uczniów oraz zacieśnianie współpracy środowiska akademickiego z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Pytania, opracowywane przez uznanych pracowników naukowych WSH, ale także ekspertów i praktyków w danych dziedzinach, przygotowywane są w oparciu o aktualne programy kształcenia, a sam konkurs jest znakomitą okazją do sprawdzenia swojej wiedzy tuż przed egzaminem dojrzałości.

Dotychczas, w ciągu dwóch edycji Konkursu, udział w nim wzięło blisko 400 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Sprawdź jak przebiegała poprzednia edycja Konkursu - KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie:

 • dyktando w języku angielskim z native speakerem
 • język polski
 • historia, prawo i wiedza o społeczeństwie

Nagrody w każdej z kategorii:

 • I miejsce – 500 zł
 • II miejsce – 300 zł
 • III miejsce – 200 zł
 • nagrody książkowe, rzeczowe, vouchery i upominki od partnerów

 

Formularz rejestracji online – KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Konferencja Dyrektor Liderem Marketingu. Budowanie wizerunku placówki oświatowej w sytuacji zmiany

 

Wyższa Szkoła Humanitas
zaprasza do wzięcia udziału w V. konferencji z cyklu "Dyrektor Liderem..."

pt. „Dyrektor liderem marketingu. Budowanie wizerunku placówki oświatowej w sytuacji zmiany”

 13 marca 2017 r., godz. 8.20 - 14.00
Wyższa Szkoła Humanitas (ul. Kilińskiego 43, 41-200 Sosnowiec)

Oświata w Polsce już od dłuższego czasu znajduje się w sytuacji daleko idących zmian, przekształceń i reform – niekoniecznie trafionych i niekoniecznie pożądanych przez jej przedstawicieli. Można by zaryzykować stwierdzenie, że tak na prawdę jedyną pewną sprawą w całym tym żmudnym procesie jest zmiana. Nie tylko nasilona konkurencja, niż demograficzny i zmiany w sferze finansowania spędzają sen z powiek dyrektorom szkół i placówek oświatowych. Najwięcej emocji wzbudza obecnie przyszłość likwidowanych gimnazjów, zasady tworzenia nowej siatki szkół oraz wciąż stojący pod znakiem zapytania los nauczycieli. Czy atmosfera towarzysząca tym niezrozumiałym i niechcianym, ale koniecznym w związku ze źródłem ich pochodzenia zmianom, musi jedynie przytłaczać, czy może jest elementem, z którego można czerpać nowe pomysły i innowacyjne rozwiązania?

Spójrzmy na tę sytuację z innej strony. Wg pojawiających się informacji, MEN planuje premiować samorządy, które dobrze wykonują zadania oświatowe. Oznacza to więcej pieniędzy dla gmin z lepszymi szkołami. Od 1 stycznia 2018 r. samorządy nie będą już otrzymywały stałej kwoty subwencji i dotacji na jednego ucznia czy przedszkolaka. Co to oznacza dla placówek edukacyjnych? Muszą być miejscami wyróżniającymi się w sposób szczególnie pozytywny. Placówka musi być atrakcyjna, bezpieczna i musi zatrudniać dobrze wyedukowane i we właściwy sposób przygotowane do pracy z uczniami grono pedagogiczne (kreatywne, innowacyjne, stosujące nowoczesne techniki nauczania, potrafiące porwać za sobą uczniów). Wizerunek szkoły jest tym, co o niej myślą uczestnicy rynku. Jest sumą elementów, które ją wyróżniają na tle innych placówek. Jaka jest rola dyrektora szkoły w kształtowaniu wizerunku placówki, którą zarządza?

Zaproszeni na Konferencję Eksperci, w trakcie swych wystąpień spróbują pomóc Państwu w odnalezieniu właściwej, pozytywnej i kreatywnej optyki w sytuacji zmiany, udzielą kilku cennych wskazówek dotyczących zarówno zarządzania w zmianie, jak i budowania w tym niełatwym okresie strategii marketingowej i wizerunku szkoły. Z pewnością będziecie Państwo mogli wykorzystać wiele z nich we własnych systemach kierowania

 W programie m.in.:

 • Zjawisko zmiany – czym jest i jak przebiega. Jak działać w środowisku zmiany by z oporu wobec zmian uczynić zjawisko pozytywne?
 • Zasady budowania relacji szkoły ze środowiskiem lokalnym – czy w sytuacji zachodzących zmian należy je wykorzystywać inaczej?
 • Współpraca szkół i placówek oświatowych z mediami – czym się chwalić w dobie zachodzących zmian, czego unikać?
 • Komunikacja wewnętrzna i techniki motywacyjne w placówce edukacyjne.

a ponadto:

 • uroczyste przyjęcie w poczet utworzonej w 2015 roku przez Wyższą Szkołę Humanitas „Sieci Współpracy Edukacyjnej” nowych placówek edukacyjnych,
 • konkurs „wizytówkowy”, w którym sponsorzy przygotowali interesujące nagrody, zarówno dla samych uczestników, jak i dla reprezentowanych przez nie placówek (m.in. bon o wartości 2.000 PLN na dowolnie wybrane studia podyplomowe w WSH, voucher na weekend dla dwóch osób w Hotelu *** Pod Jedlami w Wiśle, zestaw książek Oficyny Wydawniczej "Humanitas" z serii „Edukacja Jutra”, voucher na sesję zdjęciową wizerunkową dla szkoły od JS Photography, pokazowy wykład popularnonaukowy dla uczniów od Uniwerstetu Dziecięcego WSH, profesjonalne konsultacje z zakresu PR i komunikacji dla szkoły ufundowane przez Instytut Publico, a także inne upominki ufundowane przez Oxford University Press, Kino Helios oraz partnerskie samorządy,
 • część artystyczna - niespodzianka muzyczna przygotowana przez Rektora WSH.

Zapisy i opłaty:

Zgłoszenia udziału prosimy dokonać najpóźniej do dnia 5 marca 2017 r. wyłącznie za pośrednictwem Formularza On-line >>

Koszt uczestnictwa wynosi 89,00 zł i obejmuje:

 • udział w konferencji,
 • możliwość konsultacji z ekspertami,
 • komplet materiałów konferencyjnych,
 • certyfikat udziału w konferencji,
 • poczęstunek (przerwy kawowe i lunch).

Opłatę konferencyjną nalezy uregulować najpóźniej do dnia 5 marca 2017 r. na konto:
ING Bank Śląski S.A. II Oddział w Sosnowcu, nr konta: 24 1050 1360 1000 0008 0337 9932 z dopiskiem "Konferencja Dyrektor Liderem Marketingu"

Prelegenci:

 

Olga Borgieł

Psycholog ze specjalnością psychologia biznesu, certyfikowany trener TTT University of Wales, coach i konsultant. Prowadzi niezależne projekty coachingowe dla kadry menedżerskiej opierające się na ideach socjo - kognitywistycznych (rozwój osobisty, samo-świadomość, motivation management) i konsultacyjne (komunikacja wewnętrzna w firmie).

prof. nadzwycz. dr hab. Krzysztof Gajdka

Ekspert w dziedzinie promocji jednostek samorządu terytorialnego, doradca polityczny, autor kampanii wyborczych polityków (w tym samorządowych) i ugrupowań (ogólnopolskich i lokalnych) zarówno z lewej jak i prawej strony sceny politycznej.

prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk

Politolog, medioznawca, specjalista w zakresie kreowania wizerunku, marketingu i komunikacji społecznej, Rektor Wyższej Szkoły Humanitas.

dr Krystian Dudek

Trener, doradca i autor strategii komunikacyjnych oraz programów szkoleniowych dla jednostek oświatowych. Specjalista z zakresu PR, komunikacji kryzysowej, marketingu. Pełnomocnik Kanclerza WSH ds. Public Relations, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, właściciel Instytutu Publico.

Do pobrania:

Program >>

Kontakt do organizatora:

Sekretariat WSH, tel.: 32 363 12 00
e-mail: sekretariat@humanitas.edu.pl

dr Joanna Podgórska-Rykała
e-mail: joanna.podgorska@humanitas.edu.pl

Partronaty honorowe:

 

Sponsorzy nagród:

 Patroni merytoryczni:

Patroni medialni:

 

 

     

 

 

Spotkania uniwersyteckie Wyspiana

 

13 marca młodzież klas pierwszych i drugich partnerskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Będzinie wysłuchała wykładów poświęconych prawnym aspektom odkryć archeologicznych i historycznych. Prelekcję Skarby ziemi wydarte – o zabytkach archeologicznych i tym czy można ich szukać wygłosił Profesor dr hab. Dariusz Rozmus z Instytutu Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.

 

 

Prawo dla licealistów

 

 

16 lutego odbyła się prelekcja z zakresu prawa w auli Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Zajęcia dla ponad dwustu uczniów liceów zrzeszonych w Sieć Współpracy Edukacyjnej Wyższej Szkoły Humanitas prowadziła prof. Anna Kalisz z Instytutu Prawa i Administracji.

 

 

 II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy za nami

 

 

II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu przeszedł do historii. Zobaczcie naszą krótką filmową relację! Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom, mediom, patronom i partnerom. Do zobaczenia podczas III edycji!

 

(Nie)bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

15/11/2018

W dniu 15 listopada 2018 r. w Wyższej Szkole Humanitas odbyła się konferencja naukowa pt. „(NIE)BEZPIECZEŃSTWO W CYBERPRZESTRZENI”. W konferencji, obok przedstawicieli Policji, władz miasta, przedstawicieli CBA, policyjnych negocjatorów i mediatorów, uczestniczyli uczniowie zaprzyjaźnionych z Uczelnią szkół ponadgimnazjalnych.

Celem konferencji było zapoznanie uczestników z najważniejszymi i najnowszymi zjawiskami patologicznymi występującymi w świecie wirtualnym, a będącymi powszechnym zagrożeniem środowisk oświatowo-wychowawczych, zwłaszcza szkoły i rodziny.

Atrakcją specjalną konferencji był pokaz zastosowania nowoczesnych dronów w służbie bezpieczeństwa, zorganizowany przez Partnera WSH - firmę Solectric.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia >>