12/10/2017

Studenci WSH na Śląskich Dniach Zdrowia Psychicznego

Konferencja poświęcona tematyce zaburzeń psychicznych, happening, kiermasz charytatywny oraz bieg w Parku Śląskim to główne punkty tegorocznych obchodów Śląskich Dni Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie odbyło się w dniach 29-30 września na terenie Katowic i Rudy Śląskiej. W obchodach aktywnie uczestniczyli członkowie Koła Naukowego Instytutu Psychologii Wyższej Szkoły Humanitas.

Piątkowe obchody obyły się na terenie Teatru Śląskiego w Katowicach. Przed wejściem do budynku zorganizowana została wystawa oraz kiermasz prac wykonanych przez podopiecznych specjalistycznych ośrodków, m.in. Centrum Zdrowia Psychicznego Feniks, Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu Ad Vitam Dignam w Katowicach, Centrum Psychiatrii im. dr Krzysztofa Czumy w Katowicach oraz Centrum Rehabilitacji Społecznej i Poradnictwa Specjalistycznego w Sprawach Dotyczących Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach. Dodatkowo, w ramach akcji „Schizofrenia –otwórzcie drzwi” uczestnicy wspólnie malowali drzwi, które następnie zostały otwarte na świat.

Część konferencyjna pn. „Kryzys psychiczny, a zdrowie psychiczne – zdrowienie” skierowana do osób po kryzysach psychicznych oraz ich rodzin odbyła się na małej scenie Teatru Śląskiego. Spotkanie prowadziła Ewa Jędrychowska-Płonka, psycholog kliniczny, członek zarządu Stowarzyszenia  Ad  Vitam  Dignam, organizatorka obchodów, wykładowca Wyższej Szkoły Humanitas.

W Konferencji uczestniczyła także dr Katarzyna Kocoń-Rychter,  Opiekun Koła Naukowego Instytutu Psychologii Wyższej Szkoły Humanitas: - Podczas Konferencji opowiedzieliśmy o badaniach, w które się angażujemy m.in. tych dotyczących ewaluacji programu Szkolnej Interwencji Profilaktycznej przeciwdziałającej uzależnieniom w szkołach, wspomnieliśmy o naszych planach, np.  o cyklu wykładów  poruszających sprawy psychologii, a także innych projektach realizowanych przez Koło  – mówiła dr Katarzyna Kocoń-Rychter.

Członkowie Koła Naukowego Instytutu Psychologii WSH Humanitas w ubiegłym roku akademickim przygotowali  i prowadzili warsztaty dla młodzieży szkolnej. W jednym  z nich („Sens i logika to zrozumieć psychotyka. O codziennym życiu osób doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym”) Anna Zinkiewicz i Patryk Kluczny przybliżali między innymi odczucia człowieka w stanie psychozy, percepcję autysty.

- Warsztat wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników, w tym lekarzy i psychologów. Organizatorzy wydarzenia chcieli zwrócić uwagę na złożony proces dochodzenia do zdrowia osób z problemami psychicznymi. Podkreślano ogromną rolę osób wspierających, rodziny, przyjaciół i pracodawców. Nastąpiła ożywiona dyskusja po tym, jak wysłuchaliśmy historii kilku osób po kryzysach, m.in. byłego więźnia w wieku emerytalnym oraz  przedsiębiorcy, który zbankrutował i stracił dach nad głową – relacjonuje Alicja Matuszczak, Członkini Koła.

W sobotę, 30 września, w ramach obchodów odbył się III Bieg dla Zdrowia Psychicznego w Rudzie Śląskiej. Celem imprezy było przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorujących psychicznie oraz popularyzacja idei higieny psychicznej poprzez aktywność fizyczną. W ramach wydarzenia rozegrano dwie konkurencje biegowe na dystansach 2,5 km i 5 km, bieg na wózkach inwalidzkich (2 km) oraz marsz NW (2,5 km).

W marszu Nordic Walking na dystansie 2,5 km wystartowała Joanna Zarzycka, która reprezentowała Koło Naukowe Instytutu Psychologii WSH.

- Na starcie III Biegu dla Zdrowia Psychicznego stanęło dwustu uczestników. Na mecie z czasem 0:17:04 byłam siódma, w klasyfikacji kobiet czwarta. Na 53 startujących, w tym 40 kobiet to chyba nie najgorszy wynik, tym bardziej, że nie trenuję regularnie NW, nie jestem w żadnej grupie biegowej, po prostu zadeklarowałam udział, stanęłam na starcie i dałam z siebie wszystko. Pewnie w konkurencjach marszowo-biegowych liczy się systematyczność, wytrwałość i regularność. U mnie zadecydował impuls! Szłam dla wsparcia idei, dla Damiana oraz dla siebie.... reprezentowałam nasze Koło, myślę, że nie zawiodłam. Na starcie i na mecie sił dodawał mi doping mojej córki, która wierzyła we mnie i w to, że osiągnę najlepszy wynik, bardzo jej za to dziękuję!” – relacjonuje Joasia Zarzycka.

Przygotowała: Alicja Matuszczak

12/10/2017