15/03/2018

Studenci WSH wzięli udział w rozprawie sądowej

We wtorek 13 marca br. członkowie Koła Naukowego Administracji i Zarządzania uczestniczyli w charakterze publiczności w posiedzeniu Sądu Okręgowego w Katowicach. Sprawa dotyczyła oskarżenia Marka G. w procesie poszlakowym o zabójstwo. Studenci mieli możliwość uczestnictwa w rozprawie dzięki zaproszeniu prof. dr hab. Piotra Kruszyńskiego, wykładowcy Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, jednego z obrońców oskarżonego.

- Wszyscy byliśmy podekscytowani możliwością uczestniczenia w rozprawie ponieważ dla większości z nas było to pierwsze spotkanie z Sądem. Dla „młodych” adeptów prawa ekscytacja mieszała się z ciekawością jak przekazana nam wcześniej wiedza teoretyczna znajduje zastosowanie w rzeczywistości. Kto się pojawi, ilu będzie sędziów, jak będą zachowywać się strony postępowania, rodziny no i sam oskarżony, co powiedzą świadkowie no i najważniejsze… czy po rozprawie będziemy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie: winny czy nie? – relacjonował Dariusz Markocki, uczestnik rozprawy, student Wyższej Szkoły Humanitas.

Całe posiedzenie trwało blisko pięć godzin z jedną kilkunastominutową przerwą na naradę Sądu. W trakcie rozprawy studenci mieli okazję wysłuchać wszystkich zeznań świadków, pytań obrońców i oskarżycieli oraz oświadczenia samego oskarżonego.

Uczestnictwo w rozprawie było doskonałą okazją do zapoznania się z pracą wymiaru sprawiedliwości, konfrontacji wiedzy teoretycznej z praktyczną oraz zdobycia cennego doświadczenia. Studentom towarzyszyła dr Joanna Podgórska-Rykała, Prodziekan ds. badań naukowych, opiekun koła.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją przygotowaną przez studentów na stronie internetowej Koła Naukowego Administracji i Zarządzania.

15/03/2018

Studenci WSH wzięli udział w rozprawie sądowej