03/10/2018

Rektor WSH na ogólnopolskiej inauguracji MNiSW

JM Rektor Wyższej Szkoły Humanitas, prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk wziął udział w ogólnopolskim spotkaniu rektorów oraz środowiska akademickiego, zorganizowanym z okazji inauguracji nowego roku akademickiego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie 30 września br. W spotkaniu  uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin, minister finansów Teresa Czerwińska oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Na zaproszenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina na ogólnopolską inaugurację do Warszawy przyjechali rektorzy blisko 150 polskich uczelni, w tym rektor naszej uczelni. Podczas głównej uroczystości w Teatrze Polskim premier Mateusz Morawiecki podkreślał wagę wchodzącej właśnie w życie ustawy o szkolnictwie wyższym dla dalszego rozwoju nauki. ‒ W nowy rok akademicki wkraczamy z Konstytucją dla Nauki, która, wierzę głęboko, będzie milowym krokiem w kierunku budowy siły polskiej nauki i polskich uczelni ‒ przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

O odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i historii polskiego środowiska akademickiego w kontekście ostatnich 100 lat naszych dziejów mówił prof. Jan Szmidt, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich ‒ W 100-lecie odzyskania niepodległości musimy popatrzeć wstecz. To spotkanie to hołd dla tych wszystkich, którzy ponieśli największą daninę ‒ daninę życia i zdrowia. Były i takie czasy. Co wtedy robiło środowisko akademickie? Kształciło inżynierów, lekarzy, naukowców, często ryzykując własnym życiem ‒ zaznaczył prof. Szmidt. ‒ 100 lat za nami, a 100 lat przed nami. My naukowcy, my nauczyciele ‒ wychowujemy tych, którzy zadecydują o tych latach. Nasze środowisko czuje się współtwórcą Konstytucji dla Nauki. Czujemy tę odpowiedzialność. Chcemy ją wdrożyć roztropnie i z rozwagą. Jesteśmy do tego właściwie przygotowani ‒ podkreślił profesor.

Spotkanie w Teatrze Polskim stanowiło okazję do dyskusji na temat założeń nowej ustawy o szkolnictwie wyższym oraz wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów przez przedstawicieli środowiska akademickiego z całej Polski.

/ag. 03.10.2018./

03/10/2018