04/05/2015

Ponad 100 uczestników I Konkursu Wiedzy

Ponad 100 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju zmierzyło się w piątek 22 maja w I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy „Przyszłość w rozumie” zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu. Młodzież mogła wykazać się w jednej z dwóch kategorii: wiedzy o społeczeństwie, państwie i prawie lub języku polskim, literaturze romantyzmu i pozytywizmu.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy „Przyszłość w rozumie” to nowa inicjatywa Wyższej Szkoły Humanitas adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, zainteresowanych tematyką prawa, administracji, pedagogiki, a także języka polskiego oraz rodzimej literatury. Wszystkie zgłoszone do konkursu osoby w piątek 22 maja spotkały się w auli WSH. Uczestników przywitał rektor WSH, dr hab. Michał Kaczmarczyk, który złożył młodzieży życzenia powodzenia i oficjalnie otworzył konkurs. – Cieszy nas, że widzimy państwa w tak licznym gronie oraz że zdecydowaliście się państwo zmierzyć z tak naprawdę niełatwymi dziedzinami wiedzy. Mam nadzieję, że uczestnictwo w konkursie tylko utwierdzi państwa w wyborze w przyszłości ścieżki kształcenia związanej z zawodami prawniczymi, administracyjnymi, czy językowymi – mówił prof. WSH Michał Kaczmarczyk.

W pierwszym etapie konkursu uczniowie zmierzyli się z testem składającym się z 50 pytań, na wypełnienie którego mieli godzinę. W tym czasie ich opiekunowie mogli wziąć udział w warsztatach z zakresu profilaktyki systemowej, przeprowadzonych przez dr Aleksandra Mańkę, dyrektora Instytutu Pedagogiki WSH. Po teście głównym I miejsce z zakresu WOS-u przypadło Patrycji Makiele z II LO im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej, II miejsce – Kseni Ślęczek z ZSO III LO w Jaworznie, III miejsce - Małgorzacie Mróz z I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie. Na podium z zakresu wiedzy o jęz. polskim znaleźli się: Aleksandra Przybylska z IV LO w Olkuszu (I miejsce), Szymon Koziołek z IV LO im. gen. S. Maczka w Katowicach (II miejsce) oraz Agnieszka Wiśniewska z I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie.

Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 1000 zł każda, zaś drugich i trzecich odpowiednio 600 zł i 400 zł. Ponadto patron konkursu, Wydawnictwo PWN ufundowało dla laureatów oraz ich szkół nagrody książkowe.

W drugim etapie konkursu spotkały się zdobywczynie pierwszych miejsc w obu kategoriach. Finalistki odpowiadały na pytania zadawane przez komisje konkursowe, w których zasiedli: z zakresu wiedzy o społeczeństwie dr Anna Rogacka-Łukasik, dyrektor Instytutu Administracji i Prawa WSH; dr Maciej Borski, prodziekan ds. studenckich Wydziału Administracji i Zarządzania WSH, dr Mariusz Lekston, pracownik naukowy Instytutu Prawa i Administracji WSH oraz kierownik ds. prawnych i kadrowych WSH oraz dr Magdalena Gurdek, pracownik naukowy Instytutu Prawa i Administracji WSH. Zaś z zakresu wiedzy o języku polskim: rektor WSH, dr hab. Michał Kaczmarczyk, mgr Ewa Kraus, prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych WSH i dr Magdalena Boczkowska, zastępca dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSH.

Ostatecznie nagrody dodatkowe w postaci 100% zniżki czesnego w całym cyklu studiów na wybranym kierunku z oferty WSH oraz tabletu i zestawu książek dla swojej szkoły otrzymała Patrycja Makieła z II LO w Dąbrowie Górniczej.

04/05/2015

Ponad 100 uczestników I Konkursu Wiedzy