Znajdź studia dla siebie

Trwa wyszukiwanie kierunków...

Oferujemy studia I, II stopnia oraz jednolite magisterskie. Posiadamy bogatą ofertę studiów podyplomowych dla nauczycieli, prawników, specjalistów administracji oraz managerów. U nas możesz zamówić szkolenie „szyte na miarę”.

Wybierz studia spośród 11 kierunków i niemal 30 specjalności w formule standardowej, „krótsze studia” lub „Dwa dyplomy – jednoCzesne”. Oferujemy studia zarówno dzienne jak i zaoczne.

01/10/2015

Konferencja o bezpieczeństwie za nami

Bezpieczeństwo w szkołach oraz placówkach edukacyjnych były tematami konferencji, którą w czwartek 1 października zorganizowała Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu wraz z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno – Edukacyjnym METIS w Katowicach. Wydarzenie pn. „Dyrektor – liderem bezpieczeństwa. Jak budować efektywny system bezpieczeństwa w szkole” zgromadziło w auli sosnowieckiej uczelni ponad 200 słuchaczy. Wśród nich dyrektorów szkół wszystkich szczebli, przedstawicieli placówek edukacyjnych, kuratoriów oraz służb mundurowych. Patronat nad wydarzeniem objęła Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Czwartkowa konferencja adresowana była przede wszystkim do dyrektorów szkół, ale także do wszystkich osób zainteresowanych szeroko pojętym tematem systemów bezpieczeństwa w szkołach każdego szczebla. Wydarzenie okazało się być znakomitą platformą do wymiany doświadczeń w tym zakresie, tym bardziej, iż, jak podkreślił otwierając konferencję rektor WSH, dr hab. Michał Kaczmarczyk, temat przemocy w szkołach jest ważny i aktualny z punktu widzenia dzisiejszej rzeczywistości szkolnej.

- Na wstępie bardzo dziękuję organizatorom dzisiejszego wydarzenia: Działowi Szkoleń WSH oraz Metisowi za podjęcie tematu. Wyniki badań dotyczących problematyki przemocy w szkole są zatrważające. Według Instytutu Badań Edukacyjnych 10% uczniów doświadcza przemocy w polskich szkołach. Dynamika tego zjawiska uzasadnia szeroką dyskusję o jego przyczynach i konsekwencjach. Im wcześniej rozpoznamy pewne mechanizmy, tym skuteczniejsza może być reakcja. Tym bardziej, że nie ma chyba szkoły, w której nie ma przemocy. Są tylko szkoły, które lepiej lub gorzej sobie z nią radzą – mówił dr hab. Kaczmarczyk.

W części prelekcyjnej słuchacze mogli m.in. poznać odpowiedzi na pytania dotyczące leków, narkotyków i dopalaczy, jako wyznaczników problemu uzależnienia wśród dzieci i młodzieży oraz nowych zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Temat przybliżył dr Aleksander Wolski z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach. Z kolei na temat sytuacji przemocowych i agresji w szkołach, a także profilaktyki systemowej opowiedział dr Aleksander Mańka, pedagog specjalny, psychoterapeuta, trener grupowy, dyrektor Instytutu Pedagogiki Wyższej Szkoły Humanitas.

Dr Mańka był również moderatorem panelu dyskusyjnego, w którym na temat bezpieczeństwa w szkołach oraz doświadczeniach z praktycznymi aspektami tego zagadnienia, rozmawiali: Małgorzata Wierzbicka – dyrektor SP nr 10 w Sosnowcu, Agnieszka Szkutnik – pedagog, Dariusz Panas z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu oraz przedstawiciel rodziców, Krzysztof Kończyk.

W drugiej części spotkania st. asp. Emil Świąder, specjalista Wydziały Sztabu Policji KWP w Katowicach zapoznał słuchaczy z procedurami postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń na terenie szkoły, związanych m.in. uzbrojonymi napastnikami, agresywnymi uczniami, czy też podłożeniem ładunku bombowego. Uzupełnienie tematu stanowiło wystąpienie nadkom. Anny Kubickiej-Tomczyk na temat różnych aspektów sytuacji kryzysowych, w tym udzielania pomocy osobom w trakcie i po ewakuacji. Zwieńczeniem konferencji była prelekcja mgr Aleksandry Kruszyńskiej, Kierownik Pracowni Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Regionalnego Ośrodka Metodyczno - Edukacyjnego Metis w Katowicach o elementach i zasadach tworzenia efektywnego systemu bezpieczeństwa w szkołach.

Niespodzianką dla uczestników było losowanie nagród ufundowanych przez Dział Szkoleń WSH, wśród których znalazły się zaproszenia oraz bony zniżkowe na wybrane szkolenia i studia podyplomowe z oferty Centrum Szkoleń i Studiów Podyplomowych WSH.

Patronat merytoryczny nad konferencją objęły:Instytut Bezpieczeństwa Narodowego WSH, Instytut Pedagogiki WSH, Instytut Psychologii WSH.Patronat medialny objęły:Miesięcznik WYCHOWAWCA, Miesięcznik Dyrektora SZKOŁA, Wiadomości Zagłębia.

Tworzymy przestrzeń dla rozwoju i wymiany poglądów. Konferencje naukowe i popularnonaukowe, wykłady, warsztaty, seminaria – w Akademii Humanitas organizowane są wydarzenia, będące odpowiedzią na potrzeby nie tylko środowiska naukowego, naszych studentów ale również mieszkańców regionu.

01/10/2015

Konferencja o bezpieczeństwie za nami

Akademia Humanitas to nie tylko działalność dydaktyczna i naukowa. Współpracujemy z otoczeniem, jednostkami samorządowymi, sektorem prywatnym i szkołami. Realizujemy wiele projektów unijnych oraz tworzymy rozwiązania dla biznesu i szkół.

12 Uniwersytetów Dziecięcych w całym województwie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Humanitas to prężnie działające organizacje skupiające tysiące małych żaków i seniorów.

CHCESZ PODNIEŚĆ EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁAŃ PRACOWNIKÓW TWOJEJ FIRMY?
CHCESZ ZORGANIZOWAĆ KONFERENCJĘ, WYNAJĄĆ SALĘ SZKOLENIOWĄ LUB KONFERENCYJNĄ,
A MOŻE ZAREJESTROWAĆ FIRMĘ LUB ZORGANIZOWAĆ BIURO?

Proponujemy możliwość indywidualnego zlecenia nam realizacji usług rozwojowych dla pracowników Państwa firmy, jak również usługi promujące Państwa działalność, kompleksowe usługi konferencyjne, czy też wynajem sal konferencyjnych, szkoleniowych, warsztatowych, komputerowych, powierzchni biurowych, wystawienniczych itp.