04/10/2018

XXII Inauguracja Roku Akademickiego w Humanitas

W czwartek 4 października w murach Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu odbyła się XXII Inauguracja Roku Akademickiego. W uroczystości, oprócz władz, wykładowców, pracowników uczelni i studentów rozpoczynających edukację, uczestniczyło również szerokie grono przyjaciół i partnerów Humanitas. Swoją obecnością uczelnię zaszczycili przedstawiciele innych ośrodków akademickich, samorządowcy, posłowie i senatorzy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji z całego regionu. Wykład inauguracyjny w tym roku wygłosił prof. dr hab. Bogdan Dolnicki.

Rektor Wyższej Szkoły Humanitas, dr. hab. Michał Kaczmarczyk uroczyście otworzył inaugurację, rozpoczynając kolejny rok akademicki. W trakcie uroczystości Rektor podsumował najważniejsze osiągnięcia i wydarzenia zrealizowane przez uczelnię w minionym roku akademickim.

- Wyższa Szkoła Humanitas zajęła 1 miejsce w kategorii: ekonomiczne losy absolwentów, 3 miejsce w Polsce w zestawieniu "Po których uczelniach pracownicy najszybciej znajdują pracę" i 11 miejsce w Polsce w zestawieniu "Po których uczelniach początkujący prawnicy zarabiają najlepiej". Z kolei nasz kierunek Prawo zdobył 1 miejsce w woj. Śląskim i 5 w kraju wg rankingu Wydziałów prawa Dziennika Gazety Prawnej. Zajęliśmy 11 miejsce w Polsce na ponad 300 uczelni niepublicznych w Perspektywach, i tym samym awansowaliśmy o 12 miejsc. Warto dodać, że jesteśmy także na 1 miejscu w kategorii pozyskiwania środków z programów UE – mówił prof. WSH Michał Kaczmarczyk.

Uruchomionych zostało 13 nowych oddziałów kształcących na studiach podyplomowych w Bielsku-Białej, Częstochowie, Jastrzębiu-Zdroju, Kielcach, Lublińcu, Łodzi, Pszczynie, Rabce-Zdroju, Raciborzu, Radomsku, Warszawie, Zakopanem i Żywcu. Wyższa Szkoła Humanitas posiada obecnie 22 oddziały w innych miastach, w których prowadzi kształcenie podyplomowe.

Zostały otwarte dwa nowe uniwersytety dziecięce: w Kroczycach oraz Iwanowicach i obecnie jest łącznie prowadzonych 12 placówek: w Sosnowcu, Będzinie, Tychach, Piekarach Śląskich, Bytomiu, Siewierzu, Michałowicach, Iwanowicach, Godowie, Jastrzębie Zdroju, Kroczycach oraz Krzyżanowicach. W ramach Uniwersytetów Dziecięcych działa moduł „Przedszkolak na Uczelni”, który w ubiegłym roku swoim zasięgiem objął prawie 500 dzieci, w ramach 12 przedszkoli z terenu Zagłębia, Śląska oraz Małopolski. Wraz z rozpoczynającym się rokiem akademickim Wyższa Szkoła Humanitas objęła pierwszy patronat merytoryczny nad placówką przedszkolną – Niepublicznym Przedszkolem Sportowo – Językowym „Uniwersytet Przedszkolaka” w Olkuszu – inicjując tym powstanie Sieci Współpracy Edukacyjnej dla placówek przedszkolnych oraz zespołów szkolno – przedszkolnych.

Oprócz studentów, wykładowców oraz pracowników uczelni w uroczystości udział wzięli przedstawiciele zaprzyjaźnionych ośrodków naukowych, władz samorządowych, posłowie, parlamentarzyści oraz przedstawiciele instytucji lokalnego życia publicznego, kultury, oświaty i biznesu. Zaproszenie na wydarzenie przyjęli m.in.:

- Barbara Dolniak – Wicemarszałek Sejmu RP, Poseł na Sejm RP – w jej imieniu Dyrektor Anna Krzemińska

- Wiceminister Sprawiedliwości, Poseł na Sejm RP Michał Wójcik – w jego imieniu Marcin Kozik radny Miasta Jaworzna

- Barbara Chrobak – Posłanka na Sejm RP

- Arkadiusz Chęciński – Prezydent Miasta Sosnowca

- Damian Bartyla – Prezydent Miasta Bytomia

- Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie

- Zbigniew Szaleniec – Burmistrz Miasta Czeladzi

Czwartkowa uroczystość była okazją do wręczenia nagród Rektora i Kanclerza, tym razem skierowanych do pracowników naukowych oraz pracowników administracji. W gronie wyróżnionych pracowników naukowych, którzy otrzymali Nagrodę Rektora znaleźli się: dr Janusz Rak, prof. dr hab. Adam Lityński,  dr Maciej Borski, lek med. Anna Saran, dr Anna Rogacka-Łukasik, mgr Łukasz Pieniążek, prof. dr hab. Leon Markiewicz.

Nagrodę Kanclerza otrzymało trzech pracowników administracyjnych Wyższej Szkoły Humanitas – mgr Ewa Marek, mgr Małgorzata Makieła i mgr Izabela Rusin.

Tradycyjnie, podczas Inauguracji Roku Akademickiego odbył się akt immatrykulacji nowych studentów. Wykład inauguracyjny pt. „Samorząd terytorialny w ujęciu europejskim” w tym roku wygłosił prof. dr hab. Bogdan Dolnicki.