08/03/2019

„Potyczki prawne” na remis!

7 marca br. w SCK „Park Tradycji” odbyła się 1.edycja międzyszkolnego konkursu „Potyczki prawne”. Organizator, czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich, zaprosiło do rywalizacji reprezentację IX Liceum Ogólnokształcącego z Sosnowca. Imprezę patronatem merytorycznym objęła Wyższa Szkoła Humanitas, która w lutym przeprowadziła warsztaty z zakresu prawa karnego dla uczniów obydwu szkół oraz przygotowała konkursowe zadania. Uczelnię reprezentował dr Maciej Borski - Prodziekan ds. studenckich Wydziału Administracji i Zarządzania.

Gościem specjalnym „Potyczek prawnych” był sędzia Jarosław Gwizdak. Wraz z radcą prawnym Adamem Koczykiem, przeprowadził on część konkursową, ta zaś polegała na wygłoszeniu mów obrończych do dosyć skomplikowanych kazusów. Osoby, których w swoich wystąpieniach bronić mieli uczestnicy, oskarżone były o różnego rodzaju przestępstwa: kradzież, fałszowanie pieniędzy, oszustwo i zabójstwo. Zadanie wymagało zatem dobrego przygotowania merytorycznego i niemałych zdolności oratorskich. Trzeba przyznać, że wszyscy sprostali zadaniu, a poziom wystąpień był niezwykle wyrównany, o czym świadczy wynik głosowania przeprowadzonego wśród publiczności. Rywalizacja zakończyła się remisem 81:81.

Nagrody dla reprezentacji obydwu szkół ufundowali: Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie, Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” oraz Wydawnictwo Wolters Kluwer.

Wielkie wydarzenie, jakim niewątpliwie były „Potyczki prawne”, stało się również okazją do wręczenia statuetek „Lauru Śniadeka” osobom, które wspierają działaność klasy prawniczo-dziennikarskiej. Wśród laureatów znaleźli się: Naczelnik Wydziału Edukacji Anna Sobieraj, adwokat Magdalena Sękowska, radca prawny Adam Koczyk oraz radca prawny Rafał Palion.

„Potyczki prawne” mają, w zamierzeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego, stać się imprezą cykliczną, zatem pozostaje nam czekać z niecierpliwością na kolejną edycję!