15/03/2019

Dzień Mózgu w Humanitas

Co chce powiedzieć nasz mózg? – na to pytanie starali się uzyskać odpowiedź uczestnicy Dnia Mózgu, które miały miejsce 15 marca 2019 roku w Wyższej Szkole Humanitas, w ramach obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. Organizatorami obchodów byli: Instytut Psychologii WSH pod kierownictwem mgr Marty Adamczyk, Prodziekan ds. kierunku psychologia oraz Koło Naukowego Instytutu Psychologii WSH pod przewodnictwem dr n. med. Katarzyny Kocoń Rychter, Opiekuna Koła Naukowego Instytutu Psychologii WSH. W ramach  wydarzenia poruszona została tematyka związana z najważniejszym narządem naszego ciała – mózgiem, z jego funkcjonowaniem, wpływem na psychikę i życie społeczne.

Chęć zgłębienia wciąż niezbadanych i zaskakujących tajników ludzkiego mózgu przyciągnęła w mury uczelni blisko 250 uczestników, wśród nich nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych i średnich oraz zainteresowanych mieszkańców. Zgromadzonych powitał Rektor dr hab. Michał Kaczmarczyk, prof. WSH. Wśród prelegentów znaleźli się:
prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, dr Paweł Dobrakowski, dr Witold Adamczyk, dr Jarosław Szczygieł, mgr Sebastian Korfel, dr Maciej Szaszkiewicz z Instytutu Psychologii WSH i mgr Marta Lekston – Kierownik Działu Praktyk WSH. Prelegenci w trakcie wykładów przybliżyli tematykę natury psychicznej, powodów powstawania agresji i walki ze stresem. Omówione zostały m.in. kwestie związku pomiędzy mózgiem i emocjami, nowoczesne kierunki w neurorehabilitacji, zjawiska przemocy psychicznej i szkolnej,  niepokojące symptomy u dzieci i młodzieży, które mogą wskazywać na trudności natury psychicznej.

Niezwykle interesującym okazał się pokaz EEG Biofeedbeck - urządzenia wykorzystującego właściwości ludzkiego mózgu, którego możliwości przybliżyła zgromadzonym Pani mgr Małgorzata Stadno-Pawlik – Dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Meritum. Urządzenie za pośrednictwem podłączonych do skóry głowy i uszu elektrod zbiera dane o występowaniu poszczególnych pasm fal a oprogramowanie zamienia te informacje na zrozumiały dla poddawanego badaniu obraz. Uczestnicy mogli obserwować jak badany steruje siłą własnego mózgu w taki sposób, aby poruszać widzianym na ekranie obiektem.

W drugiej części dnia odbyły się warsztaty. Z szerokiej propozycji każdy z uczestników mógł wybrać tematykę, która najbardziej mu odpowiada:

1/ „Sens i logika to zrozumieć psychotyka" O codziennym życiu osób doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym – Anna Zinkiewicz, dr Katarzyna Kocoń-Rychter

2/ „Przemoc, której nie widać – wszystko o przemocy psychicznej” – Magdalena Wilczek, Kamil Nowak

3/  „Mentalna mistrza a mapa mentalna amatora” – dr Witold Adamczyk

4/ „Narcyz pod lupą” – Patryk Malara, Patryk Czyż

5/ „Jak narysować myśl? Czyli twórcze techniki zapamiętywania”– mgr Ewa Bensz-Smagała

6/ „Gdy emocje to trudna sprawa, poznaj je, to pomaga!” - Krystian Nowak, Karolina Sagajdakow

7/ "Pierwsza pomoc w stresie" - Kaja Grochowina, Agnieszka Suchy

8/ „Jak budować swoje zdrowie psychiczne - bądź twórczym i kreatywnym dla siebie” - mgr Ewa Jędrychowska- Płonka, Adrianna Polańska, Marzena Gibałka

9/ „Szef wszystkich szefów czyli jak działa mózg” – Ewa Drozdowska, Monika Kościńska

Dzień upłynął w miłej atmosferze, dzięki interesującym treściom prowadzących oraz zaangażowaniu uczestników. Wszystkim organizatorom oraz przybyłym serdecznie dziękujemy za poświęcony czas oraz wspólny, intensywny trening mózgów. Mamy nadzieję, że z okazji Tygodnia Mózgu widzimy się ponownie za rok.