Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Aktualności

24/04/2019

Zmarł Stanisław Jędryka

W wieku 85 lat zmarł Stanisław Jędryka, reżyser filmów i seriali dla młodzieży, Laureat Zagłębiowskiej Nagrody „Humanitas”, przyznanej w roku 2018. Z głębokim smutkiem żegnamy nieprzeciętnego sosnowiczanina, któremu - podobnie jak naszej Uczelni - bliskie były idee regionalizmu i pielęgnowania tożsamości zagłębiowskiej Małej Ojczyzny.

Stanisław Jędryka był cenionym twórcą filmów dla młodzieży, takich jak m.in. "Podróż za jeden uśmiech", "Wakacje z duchami", "Stawiam na Tolka Banana". Laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości, Nagrody "Poznańskie Koziołki", Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Otrzymał także wiele odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca. W 2013 został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W 2018 roku na uroczystej Gali, zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Humanitas, odebrał Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas” w Kategorii Honorowej, przyznaną za aktywną działalność na rzecz budowania pozytywnego wizerunku regionu i umacnianie jego tożsamości kulturowej.

W swoim życiu i twórczości pokazywał, że liczy się człowiek i w naszej pamięci - jako człowiek wybitny - pozostanie na zawsze.