Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Aktualności

04/07/2019

Praktyka czyni mistrza!

W dniach 13-21 czerwca 2019 r. grupa studentów z kierunku Bezpieczeństwo Narodowe uczestniczyła w obozie szkoleniowym w ramach praktyk studenckich.
Pierwsze dwa dni poświęcone były zajęciom teoretycznym. Studenci zapoznali się miedzy innymi z organizacją i funkcjonowaniem gminnych, powiatowych i wojewódzkich systemów bezpieczeństwa, zarządzaniem podmiotami bezpieczeństwa oraz organizacjami będącymi w sytuacjach kryzysowych a także pracując zespołowo opracowywali warianty reagowania na zjawiska kryzysowe.
Uczyli się także wykorzystywać praktycznie dane do badania zjawisk i procesów w zakresie bezpieczeństwa i obronności różnych środowisk społecznych.
Druga część praktyk studenckich, odbyła się w Zakopanem i Kościelisku, gdzie uczestników zapoznano z funkcjonowaniem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Historię i bieżącą działalność TOPR-u oraz wyposażenie śmigłowca ratowniczego i formy akcji ratowniczych w górach a także instruktaż dotyczący wykorzystania sprzętu ratowniczego przybliżył pracownik TOPR Tomasz Michalik. Studenci zwiedzili siedzibę TOPR-u oraz lądowisko i bazę śmigłowca ratowniczego.
Mimo kapryśnej pogody studenci uczestniczyli w górskiej wyprawie do Doliny Gąsienicowej i nad Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrach. Wyprawa była wymagająca ze względu na ukształtowanie terenu, długość trasy i niespodziewane warunki atmosferyczne. Ponieważ wielu uczestników wyprawy nie była nigdy wcześniej w Tatrach, było to dla nich niezwykłe wyzwanie.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wyprawa do jaskiń: Mroźnej i Mylnej Raptawickiej i Smoczej Jamy w Dolinie Kościeliskiej. Praktykanci wyposażeni w kaski i latarki pokonywali niezwykle ciekawe pod względem ukształtowania wytwory natury powstałe w skałach. Całodzienna wyprawa była wyczerpująca ale dała satysfakcję studentom, którzy bez przeszkód pokonali swoje lęki i strach przed nieznanym. Wieczorem odbyły się zajęcia na basenach termalnych w Chochołowie, by zrelaksować się po całym dniu wytężonej studenckiej praktyki. W kolejnym dniu studenci uczestniczyli w zajęciach w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem oraz zwiedzili Muzeum Tatrzańskie i Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
W ostatnim dniu obozu studenckiego odbyły się zajęcia terenowe w postaci testów na spostrzegawczość, posługiwanie się mapą i bez mapy w terenie w celu dotarcia do określonego punktu. Pomysłowość studentów przerosła oczekiwania wykładowców. Dla niektórych było to nowe wyzwanie. Po obiedzie wszyscy udali się na słynne zakopiańskie Krupówki oraz na Gubałówkę, z której roztaczał się piękny widok na polskie Tatry i Zakopane.
Nad stroną organizacyjną i praktyczną obozu szkoleniowego w ramach praktyk studenckich sprawował piecze Kierownik Centrum Kształcenia Służb Mundurowych WSH mgr Wacław Kubies, który pełnił również funkcję Kierownika Obozu Praktyk Studenckich.
Nie ma to jak nauka w praktycznym wymiarze!
Już wkrótce kolejne tego typu wyjazdy wzbogacające wiedzę i pozwalające na zdobycie wielu nowych umiejętności i doświadczeń.