Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Aktualności

19/08/2019

Akcja Przybij Nam Piątkę!

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Z Zespołem Aspergera "Auxilium", Wyższa Szkoła Humanitas oraz Dziennik Zachodni prowadzą akcję mającą na celu przekonanie społeczeństwa, że działanie ma znaczenie i zachęcają do tworzenia przestrzeni przyjaznych osobom z autyzmem i zespołem Aspergera.

- To nieprawda, że chcemy się zajmować osobami niepełnosprawnymi – naturalną reakcją człowieka na osobę niepełnosprawną jest przejście na drugą stronę ulicy. Chcemy się zajmować tym, co nam sprawia przyjemność, co jest miłe, dlatego politycy chętniej budują stadiony czy boiska, niż zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Małymi kroczkami, zmieniajmy to sami – mówi Aleksander Mańka, Dyrektor Instytutu Pedagogiki Wyższej Szkoły Humanitas.

Wszystko zaczęło się od akcji „Przybij nam piątkę” organizowanej przez Stowarzyszenie Auxilium na facebook’u – mającej na celu okazanie gestu solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz z zespołem Aspergera poprzez opublikowanie przez różne osoby i instytucje symbolicznej grafiki „przybitej piątki”. Wyższa Szkoła Humanitas, która od lat angażuje się w działanie prospołeczne i edukacyjne, tworzy narzędzia dydaktyczne dedykowane osobom ze spektrum oraz kształci kadrę pedagogiczną w tym zakresie, odpowiedziała na wyzwanie właśnie ze swojej maty edukacyjnej – narzędzia do diagnozy i terapii. Dopiero wtedy okazało się, że Tomasz Ciesielski, inicjator akcji, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci Z Zespołem Aspergera "Auxilium", wspaniały tata nastolatka ze zdiagnozowanym spektrum to student Prawa Wyższej Szkoły Humanitas.  

- Kontakt zaowocował współpracą, która trwa do teraz. Pierwszą wspólną akcją było spotkanie na zielonych terenach Humanitas - dzieci, rodziców ze Stowarzyszenia, studentów pedagogiki, trenerów, wykładowców WSH. Dzieci kodowały na macie edukacyjnej, programowały ze Scottie Goo i budowały fortecę dla mrówek – relacjonuje Ewa Kraus, Prodziekan ds studenckich.

Tam też narodziła się idea, by zrobić więcej. Rodzice sygnalizowali, trudności z jakimi borykają się w życiu codziennych, bariery jakie napotykają w sklepach, punktach usługowych czy rozrywkowych. I tak powstała kontynuacja akcji „Przybij Nam Piątkę”.

Chodzi więc o to, żeby udostępnić przestrzeń: swojej restauracji, sklepu, kawiarni, instytucji pożytku publicznego  - w określonych przez siebie dniach i godzinach – dostosowaną do potrzeb osób ze spektrum autyzmu tj. zmniejszając ilość obecnych w przestrzeni bodźców. - Wystarczy ściszyć lub wyłączyć muzykę, przyciemnić światło i poinformować pozostałych klientów o zachowaniu w tym czasie spokoju i uszanowaniu ciszy – mówi Tomasz Ciesielski, Prezes Stowarzyszenia. - Tak niewiele trzeba, by umożliwić całej rodzinie wybranie się na ulubioną pizzę, czy film. Tak niewiele trzeba, by dać odetchnąć i cieszyć się rozrywką i kulturą, która przecież powinna być ogólnodostępna. Tak niewiele trzeba… wystarczy „Przybić Nam piątkę” – przekonuje tata nastoletniego chłopca z zespołem Aspergera.

We wszelkich merytorycznych kwestiach pomocą służą zarówno członkowie Stowarzyszenia jak
i wykładowcy i eksperci z Humanitas.

Zgłoszenia oraz pytania można przesyłać na adres mailowy: auxilium.tg@gmail.com