Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Aktualności

15/11/2019

Znamy zwycięzców konkursu „Door to the world”

Ponad 200 uczniów zgromadziła dziś aula Wyższej Szkoły Humanitas. W ramach projektu edukacyjnego „Door to the world” maturzyści świętowali ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który obchodzony jest 16 listopada.

Wydarzenie było przyczynkiem do refleksji nad tym dokąd zmierzamy globalnie i jak ważne jest, by budować w społeczeństwie świadomość równości wszystkich ludzi – niezależnie od koloru skóry, odmienności kulturowej czy językowej.

„Z młodymi ludźmi rozmawialiśmy o mocy języków obcych. O tym, że dzięki ich znajomości otwieramy się na świat i zupełnie nowe możliwości. Poruszyliśmy tematy tolerancji, wielokulturowości, pracy w międzynarodowym środowisku, podróży i literatury.” – tak wydarzenie podsumowała prodziekan ds. współpracy z zagranicą mgr Maja Chyży – Dudek, która uroczyście powitała zgromadzonych i w kontekście nazwy wydarzenia podkreśliła, że drzwi naszej uczelni są zawsze otwarte dla wszystkich.

Pasjonujący wykład o obliczu obcego w literaturze wygłosił Jego Magnificencja rektor dr hab. Michał Kaczmarczyk, prof. WSH. Rektor podkreślił wagę budowania mostów międzyludzkich oraz owartości i szacunku w dzisiejszym świecie.

W świat Bliskiego Wschodu zabrał nas Zdzisław Rabenda – twórca projektu edukacyjnego „Tyś Widzioł” i autor bloga podróżniczego „Takie tam z tripa” – który opowiedział o swojej podróży autostopem po Turcji, Syrii, Iranie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, obalając tym samym kilka stereotypów dotyczących tych krajów.  

Informacje na temat możliwości uzyskania międzynarodowego certyfikatu językowego przedstawił Karol Granoszewski z PeopleCert. Alicja Malok i Paulina Kulanek z HAYS Poland Sp. z o.o. w warsztatowy sposób przypytały naszych uczestników z wyobrażeń na temat pracy w międzynarodowym środowisku, a prof. dr hab. Dariusz Rott przedstawił obraz kultur współczesnego świata w reportażu podróżniczym.

Wszystkie wykłady spotkały się z ogromnym entuzjazmem publiczności, jednak niewątpliwie najbardziej emocjonującą częścią uroczystości był konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych, przeprowadzony w języku angielskim, za pomocą aplikacji mobilnej Kahoot. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: prodziekan ds. współpracy z zagranicą Maja Chyży – Dudek oraz prodziekan ds. studenckich Ewa Kraus. Aby mieć szansę na podium należało nie tylko udzielić prawidłowej odpowiedzi ale również zrobić to w jak najkrótszym czasie. Zwyciężył Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Bosko z Sosnowca, drugie i trzecie miejsce przypadło dwóm reprezentacjom klas językowych z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Sponsorami konkursu byli: Miasto Sosnowiec, Szkoła Językowa British School z Dąbrowy Górniczej, Preston Publishing, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Kino Helios Sosnowiec, Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko oraz Centrum Gier „Furia”. Serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Dziennik Zachodni, portal naszemiasto.pl,
Telpol Info oraz Wiadomości Zagłębia.

Mamy nadzieję, że dzięki wydarzeniu udało nam się pokazać jak ważne jest, by szukać połączenia ze światem, naszym globalnym podwórkiem oraz jak czerpać z różnorodności i uczyć się od siebie nawzajem.