27/02/2020

Wykładowcy WSH konsultantami Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Prof. dr hab. Dariusz Rott, wykładowca w Instytucie Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Humanitas oraz prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk, Rektor WSH zostali zaproszeni do prac legislacyjnych nad nowym statutem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Naukowcy związani z naszą uczelnią przygotowali własne projekty poprawek i uzupełnień do obowiązującego statutu Stowarzyszenia, uwzględniające m.in. aktualne standardy w dziedzinie legislacji.

Projekt nowego statutu SDRP będzie poddany pod głosowanie podczas X Walnego Zjazdu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, który odbędzie się 8 czerwca 2020 r. Zarząd Główny Stowarzyszenia powołał na funkcję Przewodniczącego Komisji Statutowej prof. Dariusza Rotta, wykładowcę naszej uczelni oraz profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prof. Dariusz Rott zaprosił do pracy nad projektem nowego statutu szerokie grono ekspertów zewnętrznych, reprezentujących m.in. nauki prawne i nauki o mediach. W gronie specjalistów pracujących nad nowym Statutem znalazł się Rektor WSH, prof. Michał Kaczmarczyk, który w wyznaczonym przez SDRP terminie (20 lutego 2020) przekazał swoje rekomendacje i opinie eksperckie odnośnie do Statutu Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP jest polskim stowarzyszeniem twórczym i związkiem zawodowym dziennikarzy założonym w 1982 w Warszawie. Obok Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, utworzonego w 1951 roku, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, utworzonego w 1991 oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Stanisława Reymonta, utworzonego w 1998, stanowi jedną z najważniejszych polskich organizacji branżowych zrzeszających ludzi mediów. Do głównych celów SDRP należy obrona wolności słowa i pluralizmu mediów, upowszechnianie swobód obywatelskich oraz działanie na rzecz umacniania demokracji.