Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Aktualności

05/05/2020

Badania na temat COVID-19 z udziałem eksperta WSH

Blisko 20 proc. polskiego społeczeństwa boi się nowego koronawirusa, a 23 proc. obsesyjnie myśli o chorobie - wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów: Sebastiana Skalskiego i Patrycję Uram pod naukową opieką dr n. med. Pawła Dobrakowskiego, wykładowcy Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu oraz prof. dr hab. Anny Kwiatkowskiej z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dodatkowo, niespełna ¾ badanych uznało, że rządzący nadużywają swoich uprawnień w czasie pandemii. 

Psychologowie analizowali również m.in. objawy lęku przed COVID-19, strategie radzenia sobie ze stresem, skłonność do myślenia spiskowego badanych oraz zasoby odpornościowe, które pomagają w funkcjonowaniu psychicznym podczas pandemii. 

Badania zostały przeprowadzone na próbie 306 dorosłych Polaków w dniach od 30 kwietnia do 1 maja 2020 roku w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia badawczego „The Coronavirus Anxiety Project”. Celem projektu jest określenie nasilenia lęku u obywateli poszczególnych krajów przy wykorzystaniu podobnych narzędzi. Dzięki temu, w przyszłości będzie możliwość opracowania porównania międzynarodowego. 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym artykułem na temat przeprowadzonych badań opublikowanym w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej: LINK