Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Aktualności

30/06/2020

Nasza studentka finalistką konkursu Studencki Nobel

Konkurs Studencki Nobel ma na celu wyłonienie najlepszych studentów z całego kraju – w poszczególnych kategoriach odbywa się cyklicznie. Agnieszka Suchy w tym roku została finalistką konkursu w kategorii „Sztuka”.

Laureatka pochodzi z Beskidu Śląskiego. Jest uosobieniem ducha humanizmu, bo ukończyła  już filologię polską i nauki o rodzinie na Uniwersytecie Śląskim oraz prawo w Wyższej Szkole Humanitas. Obecnie pracuje nad doktoratem z literaturoznawstwa, studiuje na naszej uczelni psychologię spec. neuropsychologia kliniczna i neurologopedia oraz pracuje w szkole podstawowej. Jest wokalistką i kompozytorką, w 2019 r. wydała debiutancki solowy album koncepcyjny pt. „Widziadło”. Płyta wygrała plebiscyt na folkmetalową płytę roku 2019 (folkmetal.pl), a niedawno uzyskała tytuł Folkowej Płyty Roku 2019 w ogólnopolskim prestiżowym konkursie "Wirtualne Gęśle”, który odbywa się od 17 lat. Kanał Dziewanny – bo pod takim pseudonimem artystycznym tworzy -  na YouTubie liczy obecnie ponad 1,7 miliona odsłon. Swoją muzykę Agnieszka Suchy określa jako mistyczny folk z wpływami rocka i metalu. Inspiruje się kulturą słowiańską i „Wiedźminem”. Na swoi fanpage’u publikuje swoją poezję, muzykę oraz organizuje akcje charytatywne na rzecz potrzebujących.

Poza muzyką zajmuje się działalnością naukową – cztery lata temu wygłosiła referat na Światowym Kongresie Polonistów. Wielokrotnie była nagradzana lub wyróżniana w różnych konkursach, zarówno artystycznych, jak i naukowych. Jej fascynacje naukowe lokują się na pograniczu prawa i psychologii: interesuje się profilowaniem kryminalnym, psychologią sądową, a także obrzędowością Słowian i wikingów oraz literaturą epoki romantyzmu. Swoje psychologiczne zainteresowania rozwijała m.in. w Kole Naukowym Instytutu Psychologii WSH. Artykuł naukowy, którego była współautorką, ukazał się w „Pedagogice” z cyklu Zeszytów WSH. W wolnych chwilach chodzi po górach.

Pani Agnieszce gratulujemy nominacji i życzymy dalszych sukcesów, zarówno na arenie naukowej jak i artystycznej. Rozpiera nas duma, że mamy tak kreatywnych studentów i żywimy nadzieję, że historia Dziewanny będzie dla nas wszystkich inspiracją do dalszego rozwoju.