Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Aktualności

23/03/2021

"Część wykładowców przechodzi na złą stronę mocy i depcze godność studentów"

Pod mocno brzmiącym tytułem kryje się wywiad z rektorem naszej uczelni, profesorem drem hab. Michałem Kaczmarczykiem, który w ten sposób wyraził sprzeciw wobec fali aktów dyskryminacji, o których ostatnio głośno w polskim szkolnictwie wyższym. W wywiadzie udzielonym portalowi onet.pl rektor tak podsumowuje zjawisko:

Kocham moje środowisko, pracuje w nim około 100 tys. naukowców i oczywiście w większości są to fantastyczni ludzie: empatyczni, zaangażowani w sprawy nauki i studentów, rzetelni, uczciwi, etyczni. Natomiast, jeśli się zdarzają "czarne owce", to niestety skala krzywdy, którą wyrządzają, jest ogromna i trzeba temu wreszcie powiedzieć "nie", a osobom, które stają się ofiarami, pomóc.

I właśnie z potrzeby niesienia pomocy oraz w własnych doświadczeń samego rektora, w 2019 roku powstała Poradnia Prawa Akademickiego. Korzystając z know-how swoich ekspertów, Wyższa Szkoła Humanitas chce pomagać wszystkim tym, którzy borykają się z problemami prawnymi w środowisku akademickim. Bezpłatna porada prawna będzie dostępna dla każdego, kto potrzebuje jej w kwestiach około naukowych, akademickich czy studenckich. Prowadząc Poradnię, uczelnia współpracuje z Kancelarią Wiśniewska i Partnerzy. Adwokaci i Radcy Prawni – jedną z najlepszych kancelarii prawnych w regionie.

Założyłem Poradnię w reakcji na własne doświadczenia. Kilka lat temu zgłosiłem na jednej z uczelni podejrzenie nierzetelności naukowej i w efekcie, z zemsty, zostałem pomówiony o wszelkie możliwe bezeceństwo tego świata, m.in. o przywłaszczenie tytułu naukowego profesora. Żartowałem sobie wtedy, że chyba tylko o terroryzm międzynarodowy mnie nie posądzono. – tak dla portalu onet.pl rektor relacjonuje genezę powstania Poradni - Musiałem wykonać gigantyczny wysiłek, samemu przebrnąć przez przepisy, interpretacje, by odpowiednio przygotować się do starcia w sądzie. Kosztowało mnie to wiele pracy, stresu, nerwów, choć znam się na tych przepisach, bo na uczelni pracuję od 2004 r. Po zakończeniu sprawy zacząłem się zastanawiać, jak w takiej sytuacji ma się odnaleźć biedny student czy młody pracownik naukowy, nie mający mojego doświadczenia. On jest jak dziecko we mgle. I tak narodził się pomysł Poradni Prawa Akademickiego, gdzie do współpracy zaprosiłem kancelarię prawną.

Szerzej o poradni oraz o samym problemie, powodach i miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do naruszeń, przeczytać mogą Państwo w wywiadzie: KLIKNIJ TUTAJ

My ze swojej strony oferujemy wsparcie, które nie ogranicza się tylko do udzielania porad prawnych, ale również wsparcia psychologicznego oraz pomocy w uzyskaniu reprezentacji w sądzie, jeśli student czy pracownik tego chce. Prowadzimy również stały monitoring zjawisk przemocowych na uczelniach i realizujemy projekt badawczy, który ma pokazać skalę zjawiska.

Eksperci z Poradni Prawa Akademickiego Humanitas dyżurują w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, w godzinach 16.00-17.00 w pokoju 012 w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Można również do nich dzwonić pod numerem: (32) 363 12 13, a także słać pytania na adres e-mailowy: poradyprawne@humanitas.edu.pl.