Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

01/06/2021

PRAWO I PSYCHOLOGIA
w miejscu z duszą i historią

Szanowni Studenci!

Zapewne już wiecie, że w październiku rozpoczynamy nowy, bardzo ważny etap w rozwoju naszej uczelni. Wyższa Szkoła Humanitas uruchamia filię w Gliwicach, gdzie w unikatowych przestrzeniach Cechowni, na zrewitalizowanym terenie po KWK Gliwice, będzie można studiować nasze prestiżowe kierunki - PRAWO oraz PSYCHOLOGIĘ.

Od kilku tygodni przygotowujemy to miejsce na Wasze przybycie i możemy obiecać, że już teraz wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Ogromny gmach Cechowni olśniewa urodą i tętni życiem. W tygodniu przewija się tutaj do 300 osób z całej Polski, którzy szkolą się w laboratoriach EMT-Systems, korzystają ze wspólnych przestrzeni socjalnych, a w weekendy odbywają się eventy takie jak koncerty i konferencje,

Jesteśmy pewnie, że przestrzeń Cechowni będzie odpowiadała potrzebom studentów i kadrze dydaktycznej, a w nowym roku akademickim wszystkich zachwyci!

Spotkamy się i wymienimy uśmiechy i poglądy, podyskutujemy, a może owocnie posprzeczamy? Wierzymy, że uda się to nareszcie na żywo, twarzą w twarz, bez komunikatorów towarzyszących od miesięcy w nauce oraz pracy.

Dzisiaj chcemy zabrać Was w podróż do czasów, kiedy na terenie kompleksu Nowe Gliwice królowało wydobycie węgla i nieśmiało kreśliła się fascynująca historia tego miejsca. Gwarantujemy, że podobnie jak Wyższa Szkoła Humanitas zakochacie się w Cechowni i będzie to miłość od pierwszego wejrzenia!

Na początku był węgiel

Na Górnym Śląsku i w Zagłębiu XX wiek cechuje intensywny rozwój przemysłu. Powstawały huty, kopalnie, koksownie, cynkownie i wiele rozmaitych zakładów, zaś na mapach miast pojawiały się nowe dzielnice i robotnicze kolonie. Niebo zasnuwały kłęby dymu wydobywające się z kominów, którym towarzyszył huk i rytmiczny stukot maszyn. 

 
fot. Cechownia 

W takiej atmosferze powstawała w Gliwicach nowa kopalnia, która wydobywała węgiel na terenie południowej dzielnicy miasta o nazwie Trynek. Budowę zakładu wydobywczego rozpoczęto w 1901 roku poprzez połączenie szesnastu sąsiadujących ze sobą pól górniczych, które należały do Wiliama Suermondta oraz grupy przedsiębiorców z Nadrenii.

Co ciekawe, prace przy drążeniu szybów rozpoczęły się dziewięć lat później. Poprzedzono je wystawieniem biura, warsztatów, magazynów oraz pomieszczeń pracowniczych.

Wraz z pogłębianiem szybów rozpoczęła się  budowa najbardziej charakterystycznych budynków kopalni. Powstały według projektu architektów Emila i Georga Zillmannów, którzy zasłynęli jako twórcy katowickiego Giszowca i Nikiszowca.

W kompleksie Gleiwitzer Grube wzniesiono ogromną cechownię z łaźnią, maszynownię i kotłownię. Wszystkie trzy budynki stanęły w jednej linii na osi północ - południe.

fot. Cechownia 

Pierwszy poziom wydobywczy, na głębokości 185 m, założono w 1911 roku, wtedy też ruszyło wydobycie, które z początku było niewielkie. Jednak już w 1930 roku roczna produkcja przekroczyła 500 tysięcy ton węgla, a w czasie II wojny światowej sięgnęła prawie 900 tysięcy ton.

Po II wojnie światowej zakład zmienił nazwę na Kopalnię Węgla Kamiennego „Gliwice”. Wydobycie trwało przez ponad półwiecze i zakończyło się w 2000 roku.

Cechownia - nasz drugi dom

Gliwicka filia Wyższej Szkoły Humanitas stanie się dla społeczności akademickiej drugim domem. Nie doszłoby do tego, gdyby nie splot wydarzeń z przeszłości. Kopalnia Gliwice, w odróżnieniu od wielu zakładów na obszarze Śląska i Zagłębia, miała sporo szczęścia. Zaledwie kilka lat po tym, jak spod ziemi wyjechała ostatnia tona węgla, rozpoczął się pierwszy etap rewitalizacji obejmującej piętnastohektarowy teren.

Do naszych czasów przetrwała Cechownia i Maszynownia - największe perły całego kompleksu. Wyremontowano również Willę Dyrektora, a na fundamentach dawnej dyrekcji kopalni stanął nowy budynek połączony z Cechownią stalowo - szklanym łącznikiem. Trzeci budynek, czyli Kotłownia, którą w latach 50. ubiegłego wieku uszkodził wybuch, została rozebrana.

W Cechowni znajduje się nowoczesne centrum konferencyjne w skład którego wchodzi aula na ok. 200 osób. Aula Drewniana została przekształcona w biuro open space EMT-Systems. Wiekszość pomieszczeń w budynku zajmowane jest przez laboratoria i sale szkoleniowe Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems, ponadto siedzibę swoją mają tu firmy Adaptive Vision i Dom100.

Centrum konferencyjne przystosowane jest do pełnej obsługi multimedialnej jak również do pracy z tłumaczeniem symultanicznym. Znajdująca się na II piętrze budynku, Aula Drewniana zawdzięcza swą nazwę odnowionemu oryginalnemu drewnianemu stropowi. Student kierunku PRAWO lub PSYCHOLOGIA będzie mógł docenić jej historyczny walor.

fot. Cechownia

W projekcie Nowe Gliwice zachowano niezmieniony wygląd zewnętrzny historycznych obiektów dawnej kopalni Gliwice. Oczyszczono elewacje i wymieniono pokrycie dachów. Nowa aluminiowa oraz drewniana stolarka ściśle odtwarza pierwotne podziały przeszkleń. Przy realizacji starano się również zachować oryginalne posadzki, balustrady i klinkierowe okładziny ścian. Wszystko z dbałością o najwyższe standardy konserwatorskie i wiedzę z zakresu historii sztuki.

Finalnie zrewitalizowano dwadzieścia pięć hektarów, a w cały proces były zaangażowane władze miasta Gliwice. Tereny i obiekty pokopalniane zagospodarowano jako Centrum Edukacji i Biznesu - Nowe Gliwice.

Na realizację projektu wydano 24 mln euro, w tym 9,5 mln euro pozyskano z funduszy europejskich. Ostatecznie prace zakończono w 2008 r. Terenem zarządza obecnie Gliwickie Centrum Naukowo-Technologicznie „Cechownia”.

 
fot. Cechownia

Zabytkowe budynki dominują nad otoczeniem i są wyraźnie rozpoznawalne na tle miasta Gliwice. Widać je doskonale z sąsiadującej autostrady A4, która gwarantuje szybki i łatwy dojazd na teren kompleksu Nowe Gliwice z sąsiednich miejscowości, także tych położonych na terenie województwa opolskiego. Znakomita siatka połączeń komunikacji miejskiej, bezkolizyjny dojazd i brak korków w godzinach szczytu to niewątpliwy atut położenia filii Wyższej Szkoły Humanitas. Lokalizacja głównego wjazdu na teren kampusu na osi między budynkami dodatkowo podkreśla ich rangę. Trudno przegapić ten adres na mapie Gliwic, trudno nie zachwycić się historią miejsca!


Bibliografia:

Jerzy Jaros: Słownik historyczny kopalń węgla na ziemiach polskich. Katowice: Śląski Instytut Naukowy, 1984
archirama.muratorplus.pl, Centrum edukacji i biznesu w Gliwicach, [dostęp: 1.06.2021]
gliwice.eu, Nowe Gliwice [dostęp:1.06.2021]
zabytkitechniki.pl, Zabytkowe zabudowania dawnej kopalni Gliwice [dostęp: 1.06.2021]