Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Aktualności

07/06/2021

Podróżuj po Europie z Unijnym Certyfikatem COVID

Zbliżają się wakacje oraz sezon urlopowy. Ministerstwo Zdrowia zachęca do zapoznania się z informacjami związanymi z wprowadzeniem unijnego certyfikatu COVID. Dzięki inicjatywie Wspólnoty o wiele łatwiej będzie można podróżować po krajach Unii Europejskiej.

Osoby spełniające warunki mogą pobrać kod z Internetowego Konta Pacjenta.

Unijny Certyfikat COVID to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.

Poza tym osoba, która może udowodnić, że jest zaszczepiona, nie jest wliczana do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych oraz weselach.

Na Unijny Certyfikat COVID składa się kod QR i unikalny identyfikator, które możesz pokazać, przekraczając granice.
Certyfikat zawiera informacje, które ułatwiają służbom granicznym i sanitarnym określenie, czy osoba podróżująca stwarza zagrożenie epidemiczne. Dzięki temu nie będzie podlegać kwarantannie czy przechodzić dodatkowych testów.

Kod QR jest dostępny od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel.

Można go także otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Jeśli jesteś ozdrowieńcem lub wynik Twojego testu na obecność koronawirusa jest negatywny, to możesz też poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl lub innej aplikacji gabinetowej, która ma dostęp do systemu e-zdrowie P1).

Unijny Certyfikat COVID nie jest dokumentem podróży, nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom.

Szczegóły można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia pod adresem:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/podrozuj-po-europie-z-unijnym-certyfikatem-covid