Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Aktualności

15/06/2021

III edycja Potyczek Prawnych

Dzisiaj o godzinie 12:00 w auli prof. Zygmunta Bauera w budynku siemianowickiego I LO im. Jana Śniadeckiego odbyła się uroczysta gala oraz podsumowanie tegorocznego konkursu "Potyczki prawne", których współorganizatorem i patronem merytorycznym od pierwszej edycji jest nasza Uczelnia. 

Przypomnijmy, że uczestnicy konkursu przed właściwymi rozgrywkami obserwowali symulację rozprawy karnej oraz wzięli udział w warsztatach przygotowujących do konkursu, w zakresie napisania mowy obrończej. Szkolenie zostało zorganizowane przez Wyższą Szkołę Humanitas. Za te działania był odpowiedzialny dr Jan Kil. Tegoroczna edycja konkursu ze względu na zagrożenie epidemiczne odbyła się w formule on-line.

Jak wyglądały tegoroczne zmagania? W roku szkolnym 2020/21 rywalizowało ze sobą aż dziewięć szkół ponadpodstawowych. Uczniowie stanęli w szranki jako profesjonalni obrońcy i wygłosili mowy obrończe w specjalnie przygotowanych kazusach. Poziom merytoryczny wygłoszonych przemów oraz zaangażowanie uczestników wzbudziły zachwyt publiczności i aprobatę jurorów.

W finałowych rozgrywkach zmierzyły się ze sobą drużyny I LO. im. Jana Śniadeckiego,  III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach oraz  Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Karola Adamieckiego w Dąbrowie Górniczej.

Finałowe mowy obrończe oceniali: prof. Maciej Borski (dziekan Wyższej Szkoły Humanitas), dr Katarzyna Płonka-Bielenin (dziekan Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej) oraz Elżbieta Piotrowska-Albin (wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej "Iustitia"). Wszyscy jurorzy zgodnie podkreślali bardzo wysoki poziom jaki zaprezentowali uczniowie szkół.

Podczas dzisiejszej uroczystości był obecny Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Wyższej Szkoły Humanitas,  dr hab. Maciej Borski. Podkreślił jak cenna jest wiedza, którą nabyli uczestnicy konkursu, wyraził również podziw dla młodych ludzi, którzy wykazali się profesjonalizmem porównywalnym do fachowców wykonujących zawód prawnika.

Uczestnicy otrzymali od Wyższej Szkoły Humanitas nagrody, między innymi  książki z dedykacją Rektora WSH dr. hab. Michała Kaczmarczyka.

Oto wyniki finału III edycji konkursu "Potyczki prawne":
1. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Karola Adamieckiego w Dąbrowie Górniczej - 9 pkt,
2. I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich - 7 pkt,
3. III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach - 2 pkt. 

Zwycięzcom gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i czekamy na kolejną edycję wydarzenia!