Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Aktualności

17/06/2021

Łąka kwietna Humanitas zakwitła!

Przy Wyższej Szkole Humanitas wysiano jesienią pierwszą metropolitalną łąkę kwietną. Właśnie zakwitła! 

Jak podkreślają specjaliści, zalet łąk kwietnych w miastach jest wiele: zatrzymują wodę, obniżają temperaturę otoczenia, zwiększają bioróżnorodność. Tam, gdzie są łąki, jest mniej kleszczy i insektów.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w swoim programie łąk metropolitalnych zachęca samorządy, organizacje pozarządowe oraz aktywistów miejskich do zakładania kwietnych enklaw. Przypominamy, że pierwsze warsztaty organizowane przez Fundację Łąka, podczas których uczestnicy zapoznali się zasadami zakładania i utrzymani łąk kwietnych, odbyły się jesienią w Sosnowcu.

Tradycyjne trawniki coraz częściej zastępują kwietne łąki. Cieszą oko, urozmaicają smutny nieraz miejski krajobraz, wabią owady i roztaczają się wokół nich piękne wiosenne i letnie zapachy.

Łąka kwietna składa się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji oraz domem dla wielu pożytecznych zwierząt. Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii. Nie trzeba używać kosiarek spalinowych, a tym samym marnować paliwa.

Łąki kwietne mają zbawienny wpływ na odrodzenie różnorodności biologicznej w najbliższym otoczeniu, to także dobry sposób na walkę ze skutkami suszy. Poprzez mocno rozbudowany system korzeniowy utrzymują wilgoć i pełnią funkcję izolacyjną gleby. Obniża to temperaturę powietrza nawet o kilka stopni.

Łąka przy Wyższej Szkole Humanitas, podobnie jak jej odpowiedniki na całym świecie, nie wymaga regularnego koszenia, nawożenia i podlewania. Cieszmy się jej widokiem i urokiem przez cały sezon wegetacyjny!