Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

06/07/2021

Raport dostępności szczepień przeciw COVID-19

W społeczeństwach wysoko rozwiniętych liczy się przede wszystkim człowiek, zwłaszcza w sile wieku. Potrzeba realizacji badań dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa seniorów staje się w obecnych czasach priorytetem. Pandemia trwająca od wiosny 2020 roku spowodowała globalny kryzys gospodarczy i w znaczący sposób dotknęła systemy służby zdrowia nawet najbardziej zasobnych krajów.

 

Proces szczepień zależy od wielu czynników i w każdym kraju, grupie społecznej czy zawodowej przebiega w zróżnicowanym tempie.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem opracowanym przez dr Marię Zrałek, prof. Wyższej Szkoły Humanitas, członkinię Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych. Publikacja dotyczy trudności na jakie napotykały osoby starsze w dostępie do szczepień przeciw Covid-19. Raport zawiera także propozycje zmian, jakie należy wprowadzić, aby poprawić dostępność szczepień.

Ankieta została rozesłana do ośrodków pomocy społecznej, wszystkich samorządów lokalnych i organizacji senioralnych, a także zamieszczona na stronie RPO. Wypełnione kwestionariusze zostały skompletowane pod koniec marca. Udział w badaniu wzięło 1218 instytucji, organizacji i osób prywatnych.

Raport końcowy pod nazwą „Jak w warunkach pandemii realizowane jest prawo osób starszych do ochrony zdrowia pod względem dostępności szczepień przeciw COVID 19” został przygotowany zgodnie z wymaganiami dostępności dla osób słabo i niewidzących. Z jego treścią w wersji elektronicznej można zapoznać się: TUTAJ

  dr Maria Zrałek, prof. WSH

Dr Maria Zrałek, prof. WSH, w swoich badaniach skupia się na obszarze dotyczącym polityki społecznej. Jest również autorką ekspertyz opracowywanych dla Rzecznika Praw Obywatelskich, Rządowej Rady Ludnościowej a także szeregu ekspertyz wykonanych dla Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach. Uczestniczyła jako ekspert w opracowaniu Wojewódzkiej Strategii Polityki Społecznej 2006-2020, a w latach 2013-2015 była liderem zespołu zadaniowego ds. seniorów w ramach Aktualizacji Wojewódzkiej Strategii Polityki Społecznej. Była konsultantem Strategii Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii „Silesia” do 2025 r. Opracowała wraz z zespołem Strategię przeciwdziałania bezrobociu w Siemianowicach Śląskich. Członek Komisji ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich do 2015. Była ekspertem w trzech projektach finansowanych przez EFRR realizowanych przez GIG w Katowicach.

Dorobek naukowy obejmuje 10 pozycji zwartych (w tym cztery współredakcje), ponad 100 artykułów opublikowanych w recenzowanych czasopismach i książkach naukowych w kraju i zagranicą. Brała aktywny udział w konferencjach krajowych i zagranicznych. Uczestniczyła w 12 krajowych i międzynarodowych programach badawczych. Odbyła staże naukowe we Francji i Hiszpanii. Przewodnicząca O/Katowickiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.