05/08/2021

E-book Wydawnictwa Humanitas

Z dumą i nieskrywaną przyjemnością prezentujemy nasz e-book, który na przełomie sierpnia i września pojawi się w księgarniach, z którymi współpracuje Wydawnictwo Humanitas.

E-book jest opracowaniem przygotowanym przez doświadczonych nauczycieli oraz terapeutów. Odpowiada na potrzeby zmieniającego się rynku wydawniczego, gdzie coraz bardziej cenione są nowatorskie pomoce dydaktyczne. Ich zadaniem jest uatrakcyjnienie procesu edukacji dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz zwiększenie skuteczności terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Nasz e-book zawiera zbiór przykładowych scenariuszy, które mogą być wykorzystane przez nauczycieli i terapeutów lub, które mogą stać się dla nich inspiracją do konstruowania innych zajęć z wykorzystaniem maty edukacyjnej Humanitas. Dzięki scenariuszom zaproponowanym przez Autorów mogą rodzić się nowe i znakomite pomysły.

Autorzy Projektu zadbali o to, aby materiał stanowił spójną całość na którą składają się:

• pomoc dydaktyczna - mata edukacyjna Humanitas wraz z kaflami,
  • poradnik z propozycjami scenariuszy i (co należy szczególnie podkreślić),
  • karta obserwacji uczestnika zajęć, która umożliwia gromadzenie danych do diagnozy funkcjonalnej dziecka. Jej wyniki będą wskazaniem do takiej modyfikacji zacięć, aby w najwyższym stopniu odpowiadały na specjalne potrzeby edukacyjne dziecka.

Geneza pomysłu dot. stworzenia opracowania

Przy okazji badania przez ekspertów Wyższej Szkoły Humanitas w ramach projektów „Eksperci Programowania” wpływu na rozwój myślenia komputacyjnego uczniów, poprzez realizację zajęć w oparciu o matę edukacyjną (nowe narzędzie okołoinformatyczne wprowadzające do edukacji wczesnoszkolnej kodowanie), nauczyciele zaobserwowali jego pozytywny wpływ również na rozwój umiejętności społecznych i komunikacyjnych uczniów młodszych.

Wyniki obserwacji jw. w połączeniu z nieustannie toczącą się wokół obowiązków systemu oświaty wobec uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu polemiką oraz w efekcie włączeniem uczniów ze specjalnymi potrzebami do oddziałów szkół ogólnodostępnych, zaowocowały realizacją przez WSH kolejnego Projektu.

Stworzono zespół ekspertów składający się m. in. z nauczycieli-terapeutów pracujących z dziećmi ze spektrum autyzmu zarówno w szkole podstawowej, jak również w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Celem jaki został postawiony przed Zespołem było przetestowanie maty edukacyjnej jako pomocy dydaktyczno-terapeutycznej w pracy z dziećmi młodszymi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i stworzenie w efekcie scenariuszy zajęć pozwalających na rozwój kompetencji społecznych i umiejętności komunikacyjnych tych uczniów.

Powstały w wyniku prac projektowych zbiór scenariuszy ćwiczeń oraz dostosowana do potrzeb dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmem mata edukacyjna oraz zestawy kafli edukacyjnych uzyskały pozytywne recenzje ekspertów nie tylko, jako profesjonalne wsparcie dla nauczycieli-terapeutów, ale również jako  narzędzie pracy nauczycieli wychowania przedszkolnego stanowiące pomoc w obserwacji podopiecznych w zakresie występowania ew. zaburzeń rozwoju.

Informacje na temat maty edukacyjnej można znaleźć TUTAJ