Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy
Wydziały i Oddziały
Sosnowiec Vestin Kraków Poznań Lublin Rzeszów

Aktualności

14/10/2021

Dzień Edukacji Narodowej

Nasi Niezastąpieni!

Niech przywołane dzisiaj słowa Janusza Korczaka towarzyszą nam każdego dnia. Zapewne doskonale pamiętacie swój pierwszy szkolny dzwonek. Prawda, że jeszcze dźwięczy w uszach? Przypomnijmy sobie spokojny ton głosu nauczyciela, który wprowadzał nas w skomplikowany świat matematycznych wzorów, czy uwagi wymagającego profesora, tłumaczącego złożone reguły ortograficzne i gramatyczne. Wraz z upływem lat coraz wyraźniej podkreślamy jak wiele zawdzięczamy pedagogom. Cytujemy słowa, maksymy i głoszone tezy - te nieraz w magiczny sposób otwierają drzwi do kariery, wiodą wyrazistą ścieżką do awansu zawodowego, pozwalają zabłysnąć w towarzystwie, poradzić sobie w trudnych sytuacjach lub są źródłem osobistej satysfakcji.

Nie jest górnolotnym stwierdzenie, że nauczyciel potrafi odmienić życie każdego dziecka, rodzin, jak i przyszłość nas wszystkich, całych narodów. Nauka, jak mawiał doktor Korczak, daje nadzieję. Przez kilkanaście minionych miesięcy towarzyszyła nam wiara i nadzieja w postęp nauki.

Ludzkość, dzięki potędze umysłu naukowców weszła w posiadanie szczepionki, która ocaliła wiele istnień i pozwoliła wyhamować globalną pandemię. O tym jak skutecznie walczyć z niebezpiecznym patogenem zadecydowały laboratoryjne badania, a nie siła militarna czy polityczne wpływy i ambicje. Dzięki zdalnej pracy nauczycieli, reprezentujących każdy szczebel edukacyjnej drabiny, zrozumieliśmy jak wielka odpowiedzialność spoczywa na pedagogach, jak trudny to zawód i w jakim stopniu kształtujące się charaktery młodzieży uzależnione są od ich zaangażowania.

Dzień Edukacji Narodowej, który powszechnie nazywamy Dniem Nauczyciela jest okazją do świętowania, ale to także czas refleksji i moment w którym należy okazać wdzięczność za dar powszechnego dostępu do wiedzy.

Dziękujemy Wam, Drodzy Profesorowie, kłaniamy się nisko Pracownikom Naukowym i wszystkim, dzięki którym stajemy się bogatsi o cenną wiedzę. Dziękujemy za obecność i życiowe, mądre rady oraz wskazówki, dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość, partnerską atmosferę i ciepłe słowa. Życzymy Wam, aby zawód nauczyciela był zawsze postrzegany jako istotna społeczna misja, na której spoczywa odpowiedzialność za rozwój kolejnych pokoleń. Nigdy nie popadajcie w zwątpienie, niech towarzyszy Wam wiara w sens głoszonych słów i pewność prezentowanych postaw. Życzymy Wam poczucia zawodowego spełnienia każdego dnia!

W Humanitas wierzymy w archetyp dobrego przewodnika po świecie nauki. Posługując się słowami Janusza Korczaka wiemy, że ten "nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy i nie żąda a zapytuje".