23/10/2021

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego w gliwickiej Cechowni

W sobotę 23 października odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego w gliwickiej filii Wyższej Szkole Humanitas. W historycznym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele środowiska akademickiego, władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji kultury, oświaty i biznesu, a także studenci oraz pracownicy uczelni. W Auli Konferencyjnej gliwickiej Cechowni, w podniosłej atmosferze, rozpoczęliśmy nowy etap w rozwoju Uczelni.

Uroczystość zaczęła się od wystąpienia JM prof. ucz. dr. hab. Michała Kaczmarczyka, Rektora Wyższej Szkoły Humanitas, który powitał licznie przybyłych przedstawicieli reprezentujących rozmaite środowiska. Rektor dokonał podsumowania minionego roku akademickiego 2020/2021 oraz przedstawił plany i cele uczelni na najbliższy czas.

„Nauczyliśmy się doceniać wolność, pandemia była szczególnym czasem, kiedy zostało to nam uświadomione” - powiedział dr hab. prof. WSH Michał Kaczmarczyk. Rektor życzył studentom sukcesów, satysfakcji, radości ze studiowania, a także życia studenckiego. Poprosił również o podjęcie się zadania budowania lepszego świata, pełnego szacunku wobec siebie , wypełnionego otwartością i pełnym człowieczeństwa, zgodnym z definicją pojęcia humanitas.

„Życzę Wam, aby ten najbliższy czas był wypełniony nie tylko nauką, ale też refleksją i rozrywką, czyli wszystkim co składa się na życie studenckie, życie, które później przez lata będziecie wspominać z wielkim rozrzewnieniem. Uwierzcie mi, że to najpiękniejszy okres w życiu, jednocześnie życzę Wam rozwagi i mądrości, abyście umieli ten czas właściwie spożytkować” - te słowa z kolei skierował do studentów dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych dr hab. Maciej Borski, prof. WSH.

Zgodnie z tradycją, jednym z najważniejszych punktów wydarzenia był akt immatrykulacji nowych studentów, wśród których znaleźli się przedstawiciele studentów prawa oraz psychologii.

Wykład inauguracyjny pt. „Mózg w czasach zarazy – covidowe spustoszenie” wygłosił dr n. med. Jarosław Szczygieł – specjalista neurologii, specjalista rehabilitacji medycznej, Kierownik I Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty”.

Transmisję z inauguracji można obejrzeć na Facebooku oraz w serwisie Youtube Wyższej Szkoły Humanitas: