30/11/2021

Pierwsza publiczna obrona rozprawy doktorskiej w Humanitas

30 listopada, tuż po godzinie 13.00 zakończyła się pierwsza w historii Wyższej Szkoły Humanitas publiczna obrona rozprawy doktorskiej w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki prawne.

Tytuł rozprawy doktorskiej Pana mgr. Bartosza Smółki brzmiał: „Nieuczciwe postanowienia umów pożyczek i kredytów zawieranych z udziałem konsumenta”

Promotorem pracy został:

• dr hab. Rafał Adamus, prof. UO Uniwersytet Opolski,

Do grona recenzentów należeli:

• dr hab. Piotr Stec, prof. UO Uniwersytet Opolski,
  • dr hab. Piotr Horosz, prof. UEK Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
  • dr hab. Witold Srokosz, prof. UW Uniwersytet Wrocławski.

Przebieg obrony można było śledzić za pośrednictwem platformy Click Meeting.

W autoreferacie autor rozprawy doktorskiej uzasadnił co zadecydowało o wyborze tematu:

„Nieuczciwe postanowienia umów pożyczek czy kredytów zawieranych z konsumentami były przedmiotem analiz wielu przedstawicieli doktryny oraz judykatury. Od dziesięcioleci nie tylko w Polsce, ale w Europie dąży się do ujednolicenia polityki prokonsumenckiej zmierzającej do zagwarantowania konsumentom stabilnej ochrony ich praw i interesów. Mimo wielu starań legislatorów krajowych oraz legislatora unijnego, system ochrony konsumentów nadal wymaga kolejnych nowelizacji i reform.

Przemiany społeczno-gospodarcze, jakie zaszły w ostatnich dwóch dekadach doprowadziły do sytuacji, w której rynek produktów finansowych otworzył się na konsumentów. Z jednej strony, konsumenci zyskali możliwość korzystania z wielu mechanizmów wsparcia finansowego swojego gospodarstwa domowego, jednak z drugiej strony, w ślad za powyższym, pojawiło się szereg niebezpieczeństw, o których konsumenci do dziś nie zdają sobie w pełni sprawy”.

Panu Bartoszowi gratulujemy udanego wystąpienia i z niecierpliwością czekamy na kolejne obrony rozpraw doktorskich!

Do zobaczenia!

Pełną treść rozprawy doktorskiej oraz naukowe recenzje pracy można znaleźć TUTAJ