03/12/2021

Rektor WSH ekspertem Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Rektor Wyższej Szkoły Humanitas JM prof. ucz. dr hab. Michał Kaczmarczyk został ekspertem zewnętrznym Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Profesor został wybrany na członka Grupy Roboczej ds. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, która działa przy Ministerstwie Rozwoju.

Kandydatura do Grupy Roboczej została wybrana na podstawie analizy doświadczenia zawodowego oraz prowadzonej działalności naukowo-badawczej. Rektor najpierw uczestniczył w procesie rekrutacyjnym Ministerstwa, a następnie Komitetu Sterującego.

W ramach realizacji dokumentu pt. Krajowa Inteligentna Specjalizacja (KIS), którego celem jest identyfikacja i wspieranie priorytetowych obszarów w zakresie badań, rozwoju i innowacji, Rząd RP utworzył Grupy Robocze ds. krajowych inteligentnych specjalizacji. Grupy powołano w celu:

• przygotowania szczegółowego opisu określającego zakres danej inteligentnej specjalizacji stanowiącego podstawę oceny czy wniosek o dofinansowanie przedsiębiorstwa w zakresie B+R,
  • określenia wizji rozwojowej i mierzalnych oczekiwanych efektów działań w ramach danej inteligentnej specjalizacji,
  • przygotowania propozycji zmian i uzupełnień danej inteligentnej specjalizacji, a także formułowanie potrzeby wprowadzenia nowych specjalizacji,
  • identyfikowania barier, zagrożeń dla rozwoju danej specjalizacji (w kontekście społeczno-gospodarczym, a także proceduralnym – niedostosowanie polityki państwa do potrzeb rozwojowych gospodarki),
  • analizy postępu w realizacji działań i osiągania celów KIS, w szczególności w zakresie wyzwań i zagrożeń dla realizacji KIS.

Członkami Grup Roboczych są przedstawiciele przedsiębiorstw, instytucji otoczenia biznesu i jednostek naukowych. Rektor Wyższej Szkoły Humanitas trafił do Grupy 12 – Inteligentne Technologie Kreacyjne. Został ekspertem odpowiedzialnym za specjalizację: multimedia, innowacje w komunikacji, komunikowanie masowe, edukacja medialna, prawo własności intelektualnej i kultura cyfrowa

W pracach każdej GR bierze udział max. 30 osób, przy zachowaniu zasady zbilansowanego składu przedstawicieli biznesu i nauki. W pracach poszczególnej GR może brać udział tylko jeden przedstawiciel danej instytucji.=

Spotkania GR stanowią forum wymiany opinii, informacji oraz doświadczeń przedsiębiorców oraz partnerów z otoczenia biznesu i nauki, zaangażowanych w realizację projektów o wspólnej tematyce w zakresie danej inteligentnej specjalizacji, określonej w Krajowej Inteligentnej Specjalizacji (KIS).