20/12/2021

Sukces absolwentek Humanitas

Miło nam poinformować, że 17 grudnia 2021 r. zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu na prace badawcze „Wykładnia prawa jako pochodna celu i sposobu działania – edycja 2021” organizowanego przez Stowarzyszenie Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa „FONTES”.

Współorganizatorami konkursu, partnerami oraz fundatorami części nagród byli także: Wydawnictwo Wolters Kluwer S.A., Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL, Wyższa Szkoła Humanitas oraz Uczelnia Łazarskiego.

Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: pierwszej – utwory naukowe
i drugiej – prace magisterskie. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przygotowanie pracy konkursowej  metodą badawczą, obowiązującą w pracach naukowych Stowarzyszenia,  której „misją” jestposzerzenie tradycyjnego podejścia do badań nad prawem o nowe elementy, umożliwiające empiryczne poznanie przyczyn tworzenia norm prawnych (materialnych źródeł prawa) oraz społeczno-gospodarczych skutków ich funkcjonowania.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem a konkurencja była spora. Prace zostały zgłoszone z różnych ośrodków akademickich z całej Polski i reprezentowały bardzo wysoki poziom merytoryczny. Z dumą pragniemy zakomunikować, że większość nagród zdobyły absolwentki kierunku Prawo z Wyższej Szkole Humanitas. Obecnie część z nich jest słuchaczkami eksternistycznego trybu przygotowania rozprawy doktorskiej prowadzonego przez Wyższą Szkołę Humanitas.

W kategorii utwory naukowe finalistkami konkursu zostały:

1        miejsce: Pani mgr Ewa Mazelanik Analiza instytucjonalna ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającej instytucję pośrednictwa przy przewozie osób, czyli tzw. „LEX UBER" – nagroda 5000 zł

2        miejsce: Panimgr Karolina Radlak Informatyzacja postępowania cywilnego – problem czy ułatwienie? Analiza instytucjonalna wybranych regulacji w kontekście przewidywanych korzyści, koniecznych kosztów oraz potencjalnych kierunków rozwoju i zagrożeń – nagroda 4000 zł

3        miejsce: Pani mgr Joanna Puchała Analiza instytucjonalna ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – nagroda 3000 zł

Wśród laureatek konkursu w kategorii praca magisterska również znalazły się reprezentantki Humanitas:

2        miejsce: mgr Joanna Puchała, Analiza instytucjonalna doręczeń komorniczych
w postępowaniu cywilnym w świetle nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego
z 2019 roku
– promotor dr hab. Magdalena Gurdek, prof. WSH – nagroda 3000 zł.

3        miejsce: mgr Agnieszka Kaczmarek, Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej po nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 2017 r. Promotor: dr Anna Rogacka-Łukasik – nagroda 2000 zł

W tej kategorii przyznano też jedno wyróżnienie, które otrzymała mgr Wioletta Kudela, Analiza instytucjonalna nowelizacji art. 8 ust. 2 i nast. Prawa łowieckiego w latach 2017-2018 – promotor dr hab. Magdalena Gurdek, prof. WSH – nagroda 1000 zł