13/01/2022

Rektor WSH szkoli sędziów społecznych

JM Rektor WSH, prof. ucz. dr hab. Michał Kaczmarczyk rozpoczął prowadzenie cyklu specjalistycznych szkoleń dla sędziów społecznych i pracowników sądów z całej Polski na temat metodyki pracy orzeczniczej w sprawach karnych oraz współpracy pomiędzy sędziami zawodowymi a ławnikami. Pierwsze z tego rodzaju szkoleń prof. Michał Kaczmarczyk zrealizował na zlecenie Sądu Okręgowego w Kielcach, a kolejne – 11 stycznia br. – dla Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Następne szkolenia zaplanowane są na luty i marzec 2022 roku. Będą się one obywały zarówno on-line, jak i w formie stacjonarnej.

Jako sędzia społeczny orzekający w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Katowicach oraz profesor Instytutu Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Humanitas Michał Kaczmarczyk stara się łączyć w trakcie szkoleń zagadnienia teoretyczne i doktrynalne z praktycznymi, które wynikają wprost z jego sądowych doświadczeń. Celem wykładów jest również prezentacja wyników projektu badawczego na temat czynnika społecznego w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości, który prof. Michał Kaczmarczyk realizował w Wyższej Szkole Humanitas w latach 2019-2021.

Tematyka szkoleń, które realizuje Rektor WSH, obejmuje m.in. następujące zagadnienia:

• Jakie są obowiązki i uprawnienia sędziów społecznych na sali sądowej i w jaki sposób z tych uprawnień efektywnie korzystać?
  • Kiedy i dlaczego sędziowie społeczni orzekają w postępowaniach incydentalnych i uzupełniających?
  • W jaki sposób przesłuchiwać świadków i strony, by czynić to skutecznie i zgodnie z procedurą?
  • Czy ławnikom grozi odpowiedzialność dyscyplinarna lub karna, a jeśli tak – za co i w jakich okolicznościach?