24/02/2022

„Braterstwo ludzi jest naszą najcenniejszą własnością…”

Mark Twain

Szanowni Państwo,

wobec brutalnego i haniebnego ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w imieniu całej społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Humanitas, pragnę wyrazić solidarność z naszymi ukraińskimi Przyjaciółmi, w tym ze Studentami i Pracownikami naszej Uczelni, pochodzącymi z Ukrainy. Jesteśmy z Wami sercem i myślami, stanowczo potępiając wszelkie działania i opinie kwestionujące Wasze prawo do suwerenności, wolności i bezpieczeństwa.

Bezprecedensowa agresja Rosji na Waszą Ojczyznę winna uświadomić każdemu, także w Polsce, jakie konsekwencje niesie za sobą kwestionowanie praw człowieka, negowanie godności i wartości jednostki, podważanie idei tolerancji i równości, w tym między narodami, naruszanie rudymentów praworządności oraz zasad i zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych i innych, powszechnie uznawanych, źródeł prawa.

Wojna rozpoczęta dziś przez Rosję na zawsze pozostanie jedynym z najbardziej hańbiących wydarzeń XXI wieku w Europie. Jesteśmy gotowi udzielić wsparcia potrzebującym i jako Uczelnia pozostajemy w gotowości, by włączyć się w dzieło pomocy, zgodnie z ustaleniami, jakie zapadną na szczeblu państwowym i międzynarodowym. Hа солідарність з Україною!

Prof. ucz. dr hab. Michał Kaczmarczyk
Rektor Wyższej Szkoły Humanitas

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Братство людей — наша найцінніша власність...”
Марк Твен

Шановні Колеги,

перед лицем жорстокого та ганебного нападу Російської Федерації на Україну від імені всієї університетської спільноти Університету Humanitas я хотів би висловити свою солідарність з нашими українськими друзями, включно зі студентами та співробітниками нашого університету, Українського походження.

Ми з вами серцем і розумом, рішуче засуджуючи всі дії та думки, які ставлять під сумнів ваше право на суверенітет, свободу та безпеку. Безпрецедентна агресія Росії проти вашої Батьківщини повинна усвідомити всім, а також у Польщі, наслідки сумніву в правах людини, заперечення гідності та цінності особистості, підриву ідеї толерантності та рівності, у тому числі між народами, порушення зачатків верховенства права та принципів і зобов'язань, що випливають з угод, міжнародних та інших загальновизнаних джерел права.

Війна, розпочата сьогодні Росією, назавжди залишиться однією з найганебніших подій 21 століття в Європі. Ми готові надати підтримку тим, хто її потребує, і, як університет, ми готові внести свій внесок у роботу допомоги, відповідно до домовленостей, які будуть прийняті на національному та міжнародному рівнях. Солідарні з Україною!

проф. доктор наук Міхал Качмарчик
Ректор Університету Humanitas