25/02/2022

Oświadczenie Rektora Wyższej Szkoły Humanitas

Dziś podjąłem decyzję o wypowiedzeniu przez Wyższą Szkołę Humanitas wszystkich porozumień i umów o współpracy z uczelniami z Federacji Rosyjskiej. Stosowne oświadczenia w tej sprawie wysłałem do Rektorów Magnitogorskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego im. G. Nosova, Biełgradzkiego Uniwersytetu Państwowego oraz Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu im. J. Senkevicha.

• Przez wiele lat naszą uczelnię łączyły z rosyjskimi instytucjami akademickimi więzy przyjaźni oraz rozliczne obszary współpracy naukowej i dydaktycznej. Nie była to więc łatwa decyzja. Niestety, nikczemny akt agresji na Ukrainę stawia Federację Rosyjską poza kręgiem państw cywilizowanej Europy, których społeczeństwa pragną żyć w pokoju i poszanowaniu prawa oraz wartości służących budowaniu wspólnoty, w tym wartości istotnych dla świata nauki. W środowisku akademickim respektowanie zasad i idei tolerancji, dialogu, wzajemnego szacunku, prawdy, uczciwości, moralności i praworządności ma znaczenie rudymentarne. Deptanie tych zasad oraz niszczenie wynikających z nich norm współżycia społecznego i międzynarodowego musi spotkać się ze zdecydowaną reakcją.
  •  W europejskiej wspólnocie ludzi i instytucji nauki nie ma miejsca dla podmiotów i osób reprezentujących kraj o totalitarnych zapędach, odpowiedzialny na haniebną destrukcję pokoju, wolności i bezpieczeństwa. Z tych względów nie mogłem podjąć innej decyzji niż zakończenie współpracy z uczelniami rosyjskimi. Niech ten gest będzie nie tylko świadectwem protestu przeciwko imperialnej polityce Federacji Rosyjskiej i Władimira Putina, ale przede wszystkim wyrazem naszej solidarności z Narodem Ukraińskim, w tym zwłaszcza z naszymi Przyjaciółmi, Studentami i Pracownikami Wyższej Szkoły Humanitas, pochodzącymi z Ukrainy.a