08/03/2022

Petycja Rektora Wyższej Szkoły Humanitas

JM Rektor Wyższej Szkoły Humanitas prof. ucz. dr hab. Michał Kaczmarczyk złożył na ręce Przewodniczącej Rady Miasta Sosnowca wniosek o nadanie jednej z ulic lub placów w naszym mieście imienia Wolnej Ukrainy. Wierzymy, że nasza petycja spotka się z przychylnością Władz Miasta i wszystkich mieszkańców, a bohaterstwo walczących o wolność Ukraińców zostanie w Sosnowcu godnie uhonorowane.

Składając wniosek i dążąc do upamiętnienia walczącego Narodu Ukraińskiego stosowną nazwą ulicy w Śródmieściu Sosnowca, pragniemy - jako społeczność akademicka Wyższej Szkoły Humanitas - wyrazić solidarność z naszymi ukraińskimi Przyjaciółmi, którzy stanęli wobec brutalnego i haniebnego ataku Federacji Rosyjskiej na ich Ojczyznę.

Obywatele Ukrainy stanowią ważną część społeczności Sosnowca – są naszymi sąsiadami, kolegami z pracy, przyjaciółmi. Studiują na sosnowieckich uczelniach, pracują w sosnowieckich firmach i instytucjach, każdego dnia przyczyniając się do rozwoju naszego miasta, współtworząc jego wspaniałą kulturę i bogate życie społeczne.

Opór ukraińskiego Narodu przeciw terrorystycznej napaści Rosji i ludobójstwu, którego dopuszcza się agresor, stanowić może symbol bohaterstwa, odwagi i determinacji w walce o nasze wspólne sprawy – wolność, niepodległość, europejskie, humanistyczne wartości, prawa człowieka i dziedzictwo zachodniej cywilizacji. Te wartości i idee są ważne również dla mieszkańców Sosnowca, którzy od pierwszych godzin wojny aktywnie włączają się w pomoc Ukrainie i protestują przeciw napaści Federacji Rosyjskiej na Ojczyznę naszych Przyjaciół.

Nadanie jednej z ulic w Śródmieściu Sosnowca imienia Wolnej Ukrainy byłoby swego rodzaju hołdem zarówno dla walczącego o nasze wspólne sprawy ukraińskiego społeczeństwa, jak dla postaw Polaków i Sosnowiczan, którzy tę walkę aktywnie wspierają.