Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

09/03/2022

Orangeproject przeciwko pracoholizmowi

Przeważnie przepracowanie objawia się dość niewinnie – skarżymy się na nadmiar obowiązków, problemy ze zdrowiem, takie jak częste przeziębienia i problemy z kręgosłupem, a także kłopoty ze skupieniem uwagi. Jednak, jeżeli taki stan trwa długo pojawiają się kolejne objawy. Po trudnych miesiącach pandemii, pracy w trybie hybrydowym lub zdalnym, na pracowników spadł szereg nowych obowiązków, a to sprawiło, że czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni nadmiarem obowiązków.

Jak podaje WHO, w sumie ponad 745 tys. osób zmarło w ciągu roku z przepracowania. Według statystyk u 398 tys. osób zgon nastąpił z powodu udaru spowodowanego przez nadgodziny i 347 tys. osób z powodu chorób serca.

Raport z badania został opublikowany w czasopiśmie Environment International. Czytamy w nim, że osoby pracujące co najmniej 55 godzin tygodniowo są narażone na około 35 proc. wyższe ryzyko udaru i 17 proc. wyższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca. Badania pokazują, że ponad 20% Polaków deklaruje, że pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie, a ich dzień pracy trwa nawet 10 godzin.                 

Wyższa Szkoła Humanitas została partnerem projektu ,,orangeproject”, który został zainicjowany przez Fundację „Zwolnieni z Teorii”. Nad jego realizacją czuwają uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa lokalnego w zakresie problematyki dotyczącej zjawiska pracoholizmu we współczesnym świecie.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć w mediach społecznościowych: