28/04/2022

Posiedzenie Kolegium Założycieli i Rektorów Uczelni Niepublicznych Województwa Śląskiego

JM Rektor Wyższej Szkoły Humanitas prof. ucz. dr hab. Michał Kaczmarczyk przewodniczył wczoraj posiedzeniu Kolegium Założycieli i Rektorów Uczelni Niepublicznych Województwa Śląskiego. Organizacja zrzesza przedstawicieli kierownictwa niepaństwowych szkół wyższych z całego regionu: od Bielska-Białej po Częstochowę.

Po dłuższej przerwie, spowodowanej pandemią, członkowie Kolegium spotkali się ponownie, by dyskutować o współpracy i wyzwaniach uczelni. Wyższa Szkoła Humanitas od początku działalności przewodniczy Zgromadzeniu.

Spotkanie rektorów, kanclerzy i założycieli uczelni niepublicznych poświęcone było ocenie okresu czterech lat obowiązywania ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przedstawiciele jednostek oświatowych dyskutowali o sytuacji szkół niepublicznych pod rządami tej ustawy i pożądanych kierunkach zmian legislacyjnych. Podejmowanie działań, mających na celu lobbowanie za zmianami prawnymi korzystnymi dla uczelni i studentów, stanowi zasadniczy cel działalności Kolegium.

W trakcie spotkania poruszono też kwestię wspólnych inicjatyw Kolegium, konsolidujących środowisko akademickie i wzmacniających renomę szkolnictwa niepublicznego, takich jak konkursy na prace naukowe, konferencje czy wspólne projekty badawcze.

W programie posiedzenia znalazła się interesująca prelekcja dr. Mariusza Lekstona na temat wyzwań prawnych, jakie stoją przed uczelniami niepublicznymi pod rządami ustawy z 2018 roku.

Zwieńczeniem spotkania była dyskusja z udziałem Rektorów i Kanclerzy Uczelni z Bielska-Białej, Katowic, Dąbrowy Górniczej i Częstochowy.