02/06/2022

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

W ubiegłą niedzielę, 29 maja 2022 roku, na czeladzkim rynku odbyły się uroczyste obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. To szczególna chwila, podczas której upamiętnia się udział żołnierzy, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej w misjach stabilizacyjnych i pokojowych.

Warto przypomnieć, że służby mundurowe uczestniczyły m.in. w akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi w Iranie, działaniach podczas powodzi w Bośni i Hercegowinie, misjach w Kosowie. Ochraniały również polskie placówki dyplomatyczne w Pakistanie i Afganistanie.

Wyższa Szkoła Humanitas, jak co roku, włączyła się w organizację imprezy wraz z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Będzinie, Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji Ośrodkiem Zamiejscowym w Katowicach, Urzędem Miasta Czeladź i powiatem będzińskim.

Uczelnię reprezentowali: dziekan Wydziału Nauk Stosowanych mgr Ewa Kraus oraz kierownik Centrum Kształcenia Służb Mundurowych Wyższej Szkoły Humanitas mgr Wacław Kubies. Pani dziekan, w imieniu JM Rektora WSH, wręczyła uczestnikom imprezy pamiątkowe medale, puchar Rektora oraz vouchery na studia.

Program wydarzenia obfitował w liczne gry i pokazy skierowane do dzieci i młodzieży. Uczniowie czeladzkich szkół mieli okazję wziąć udział w konkursie pod nazwą „Czeladź – miasto z historią”.

Dodatkowo można było wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej z Bytomia, występów zespołu estradowego „ESKADRA” i zespołu z klubu żołnierskiego 1 Pułku Saperów w Brzegu oraz obejrzeć pokazy musztry klas mundurowych, pokaz zespołu taneczno-akrobatycznego ACTIVO, a także występy uczniów szkół z Czeladzi.

Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Będzinie wyróżnił „statuetką żołnierza” i listami gratulacyjnymi weteranów oraz weteranów poszkodowanych, a także odznaczył osoby szczególnie zaangażowane w promowanie postaw proobronnych w środowisku młodzieży.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2011 r. Weteranem działań poza granicami państwa może być osoba, która brała udział w działaniach poza granicami państwa w ramach: misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu SG, zadań ochronnych SOP lub grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej.