Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

09/06/2022

Wręczyliśmy nagrody Humanitas

Za nami wyjątkowy dzień w życiu społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Humanitas. 9 czerwca wręczyliśmy nagrody przyznane w XVI edycji Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę Humanitas oraz II edycji Konkursu o Nagrodę „Złotej Temidy”. Świętowaliśmy w gronie znamienitych gości, w tym roku wolni od pandemicznych obostrzeń, oraz - co wyjątkowo istotne - w 25. rocznicę działalności Uczelni.

Nagrody przyznawane są z inicjatywy Fundacji „Humanitas" oraz Wyższej Szkoły Humanitas. Ideą Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę Humanitas jest umacnianie tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego, promowanie regionalnych osiągnięć kulturalnych, naukowych i gospodarczych oraz integrowanie mieszkańców wokół lokalnych wartości. Warto przypomnieć, że Zagłębiowska Nagroda „Humanitas” jest wręczana od 2006 roku. Z kolei Konkurs o Nagrodę Złotej Temidy służy wyróżnianiu prawników, w tym sędziów, prokuratorów, adwokatów i uczonych reprezentujących nauki prawne za działania ukierunkowane na promowanie w Polsce i Europie najwyższych standardów w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, praw i wolności obywatelskich oraz idei społeczeństwa obywatelskiego.

W tym roku nagradzała nie tylko Wyższa Szkoła Humanitas, Uczelnia została również w sposób szczególny nagrodzona. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Będzinie w uznaniu zasług, zaangażowania i dużego wkładu pracy na rzecz Wojskowej Komendy uzupełnień w Będzinie nadał Odznakę pamiątkową dr. hab. Michałowi Kaczmarczykowi – JM Rektorowi Wyższej Szkoły Humanitas.                                   

W czwartek 9 czerwca podczas uroczystej Gali w Sali Widowiskowo-Koncertowej „MUZA" w Sosnowcu doroczne, regionalne wyróżnienia w postaci pamiątkowych medali oraz nagród z rąk przewodniczącego Kapituły dr. hab. Michała Kaczmarczyka, prof. WSH, rektora Wyższej Szkoły Humanitas otrzymali znamienici reprezentanci życia naukowego, kulturalnego, społecznego, a także przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i polskiej palestry.

Rektor WSH z dumą wspominał ubiegłe edycje Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas” oraz podkreślił, że z nadzieją patrzy w przyszłość, widząc wkład i zaangażowanie lokalnych podmiotów w rozwój Jego ukochanej małej ojczyzny, jaką jest Zagłębie Dąbrowskie.

W części artystycznej Gali wystąpił Czesław Mozil, duńsko-polski piosenkarz pochodzenia ukraińsko-polskiego, autor tekstów, kompozytor, akordeonista, aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna. Lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Współzałożyciel i były członek formacji Tesco Value. Tworzy trudną do sklasyfikowania, oryginalną muzykę, zawierającą elementy kabaretu, rocka i punk rocka. Sam określa własną muzykę mianem „popu” lub „alternatywnego popu” z „podtekstem punkowym”. Był jurorem w czterech edycjach programu TVN X Factor. W 2016 otrzymał Nagrodę Polonicus za „wyjątkowy wkład w szerzenie kultury polskiej w Europie oraz za radość „bycia Polakiem”, a także został wyróżniony nagrodą „Sojusznika roku” przez Kampanię Przeciw Homofobii.

Organizacja części artystycznej wydarzenia współfinansowana była ze środków Gminy Sosnowiec.