17/10/2022

Humanitas współorganizatorem IX „Rajdu Dekielka”

Za nami dziewiąta edycja „Rajdu Dekielka”. Wydarzenie w tym roku odbyło się w Będzinie.

Za organizację rajdu odpowiadało Wojskowe Centrum Rekrutacji w Będzinie we współpracy z Urzędem Miasta w Będzinie i Wyższą Szkołą Humanitas, Wyższą Szkołą Planowania Strategicznego oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Partnerami imprezy byli: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Stowarzyszenie „Krótkofalowcy” oraz Hufiec ZHP Ziemi Będzińskiej im. Króla Kazimierza Wielkiego. Komendantem Rajdu został Szef Wydziału – Zastępca Szefa WCR mjr Jacek Łukasik, a konkurencje prowadził por. Piotr Beza z Wydziału Rekrutacji.

Celem rajdu była możliwość zapoznania z walorami krajoznawczymi Będzina oraz popularyzacja czynnego wypoczynku i integracja uczniów z klas o profilu mundurowym.

W rajdzie wzięło udział 67 uczniów szkół z III LO z Dąbrowy Górniczej, VII LO z Sosnowca oraz ZSOiT z Czeladzi.

• I miejsce zajął zespół „Iniemamocni” z III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa,
  • II miejsce zajął zespół „Się wjeżdza” z III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa,
  • III miejsce zajął zespół „Gang spoko kolesi” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi.

Najważniejszym celem rajdu była promocja ochotniczych form służby wojskowej, ze szczególnym uwzględnieniem Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, a także promowanie zagadnienia obronności i bezpieczeństwa oraz budowanie pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych.
W trakcie „Rajdu Dekielka” odbyło się wiele konkurencji sprawnościowych: przeciąganie liny, poszukiwanie starego grodu, koperta niespodzianka, „wysiłeczek” dla wyznaczonych, nadawanie na różnych falach, strzelanka z kijków, podczas których drużyny zdobywały cenne punkty do końcowej klasyfikacji.

Zorganizowano również konkurs wiedzy ogólnej nt. Królewskiego Będzina, Wojska Polskiego oraz Wyższej Szkoły Humanitas.

Rajd jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas o profilu mundurowym. Po raz kolejny uczestnicy mieli możliwość spotkać się i uczestniczyć w sportowej rywalizacji.

Sponsorami nagród (pucharów, dyplomów, medali okolicznościowych dla wszystkich uczestników, a także jakichkolwiek upominków dla uczestników Rajdu) oraz zabezpieczenia logistycznego (posiłek na zakończenie Rajdu dla uczestników) byli: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Będzinie, Wyższa Szkoła Humanitas, Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, Śląskie Kuratorium Oświaty oraz Urząd Miasta w Będzinie.