Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

20/10/2022

XXV Inauguracja Roku Akademickiego w Wyższej Szkole Humanitas

W czwartek, 20 października, odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego w Wyższej Szkole Humanitas. Wydarzenie wyjątkowe, bowiem w tym roku uczelnia obchodzi 25 lat działalności.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowiska akademickiego, osoby reprezentujące parlament, władze samorządowe, służby mundurowe, instytucje kultury, oświaty i biznesu, a także studenci oraz pracownicy Uczelni. W Auli WSH im. Czesława Kupisiewicza, w podniosłej atmosferze, rozpoczęliśmy XXV rok akademicki Wyższej Szkoły Humanitas.

Uroczystość zaczęła się od wystąpienia JM prof. ucz. dr. hab. Michała Kaczmarczyka, Rektora Wyższej Szkoły Humanitas, który powitał licznie przybyłych przedstawicieli, reprezentujących rozmaite środowiska. Rektor dokonał podsumowania minionego roku akademickiego 2021/2022 oraz przedstawił plany i cele uczelni na najbliższy czas.

Rektor wskazał najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku akademickiego, do których niewątpliwie należały:

  • Pozytywny wynik ewaluacji naukowej za lata 2017-2021, którą przeprowadzało Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Komisją Ewaluacji Nauki;
  • Akredytacja International Project Management Association;
  • Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunku prawo;
  • Poszerzenie oferty dydaktycznej o nowe kierunki studiów, specjalności, a także uruchomienie dwóch kierunków studiów MBA oraz kierunku Master LLM;
  • Rektor poświęcił również sporo uwagi członkostwu Wyższej Szkoły Humanitas w organizacjach i gremiach eksperckich, nagrodom w konkursach, a także współpracy uczelni z otoczeniem.

Podczas jubileuszowej, 25 rocznicy założenia Wyższej Szkoły Humanitas, nie mogło zabraknąć wystąpienia Aleksandra Dudka - Kanclerza i Założyciela uczelni. Wspominał początki WSH zmiany, które nastąpiły na przestrzeni lat, a także poddał wnikliwej analizie obecną, napiętą i niepewną sytuację, w której znalazł się świat. Kanclerz złożył również gratulacje i podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Wyższej Szkoły Humanitas; nauczycielom akademickim oraz pracownikom administracyjnym.

„Pan Kanclerz przedstawił wydarzenia globalne, w których przyszło nam żyć, w nie wpisuje się także działalność Wyższej Szkoły Humanitas. Niezmiernie cieszę się, że mam zaszczyt podsumować te 25 lat działalności” – dodał prorektor ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej, dr Mariusz Lekston.

Podczas uroczystości głos zabrali goście inauguracji. „Pamiętam rozpoczęcie roku akademickiego, pierwszy rok i ten optymistyczny czas, który spędziłam na studiach. W murach uczelni człowiek nabiera ostatniego szlifu przed swoją dorosłością, a w tych murach znajdziecie Państwo wszystkie te cechy, które powinna mieć właśnie dobra uczelnia” - mówiła podczas wystąpienia senator Joanna Sekuła.

Krzysztof Pasek, reprezentujący biuro posłanki na Sejm Barbary Dolniak, podkreślał, że przez wiele lat Wyższa Szkoła Humanitas zbudowała solidną markę na rynku edukacyjnym jako uczelnia nowoczesna, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom kolejnych pokoleń studentów.

Zgodnie z tradycją, jednym z najważniejszych punktów wydarzenia był akt immatrykulacji, który poprzedziło wręczenie dyplomów uznania Rektora i Kanclerza i dyplomów doktorskich.

Nowych studentów, wśród których znaleźli się przedstawiciele studiów I i II stopnia z Polski i z zagranicy przywitał dziekan dr hab. Maciej Borski.

„Życzę Wam, aby ten najbliższy czas był wypełniony nie tylko nauką, ale też refleksją i rozrywką, czyli wszystkim co składa się na życie studenckie, życie, które później przez lata będziecie wspominać z wielkim rozrzewnieniem. Uwierzcie mi, że to najpiękniejszy okres w życiu, jednocześnie życzę Wam rozwagi i mądrości, abyście umieli ten czas właściwie spożytkować” - te słowa skierował do studentów dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych dr hab. Maciej Borski, prof. WSH.

Wyjątkowym gościem tegorocznej inauguracji był prof. dr hab. n. med. Adam Maciejewski - Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego, Oddziału w Gliwicach, szef zespołu lekarzy, który dokonał pierwszej w Polsce operacji przeszczepu twarzy ratującej życie pacjenta.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję wysłuchać wykładu pt. „Rozwój chirurgii rekonstrukcyjnej – doświadczenie zespołu Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach”.