08/03/2023

Potyczki prawne w Humanitas

We wtorek, 7 marca 2023 r. rozpoczęła się 5.edycja wojewódzkiego konkursu pod nazwą „Potyczki prawne”. W auli Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu rozegrano jego ćwierćfinał, a stawką było wejście do półfinału.

Ideą „Potyczek prawnych” jest podnoszenie świadomości prawnej wśród uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych. Projekt zapoczątkowany został przez I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich, gdy zorganizowano I edycję konkursu w siemianowickim Parku Tradycji. Pomysłodawcą projektu jest Michał Szwestka – nauczyciel edukacji prawnej.

Wyższa Szkoła Humanitas sprawuje patronat merytoryczny nad całym wydarzeniem i czynnie uczestniczy w przebiegu konkursu. Uczelnia, dzięki dobrze przygotowanej infrastrukturze w postaci Sali symulacji rozpraw oferuje doskonałe warunki do praktycznego studiowania kierunku prawo, docenionego i wyróżnionego w ogólnopolskich rankingach (Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna).

Podczas przygotowań do udziału w konkursie, uczestnicy obserwują symulacje rozpraw karnych przygotowanych przez studentów koła naukowego działającego na uczelni oraz biorą udział w warsztatach prowadzonych przez mec. dr. Jana Kila.

Od początku konkurs odbywa się pod patronatem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” oraz Wydawnictwa Wolters Kluwer, które są fundatorami nagród i życzliwie dopingują organizatorów do dalszych działań.

W bieżącej edycji wydarzenia w Jury zasiedli:

• dr Patrycja Dolniak - sędzia SR Katowice-Wschód, Instytut Nauk Prawnych WSH,
  • dr Mariusz Lekston - prorektor WSH, Instytut Nauk Prawnych WSH,
  • mgr Sebastian Kluczewski - radca prawny, Instytut Nauk Prawnych WSH.

Konkurs poprowadzili adw. Alicja Gradowska i adw. dr Marcin Chowaniec z kancelarii GC Adwokaci.

Reprezentacja I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich, w grupie C stoczyła bardzo wyrównany pojedynek z II Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Będzinie i Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, jednak w ostatecznym rozrachunku zabrakło kilku punktów, by wyprzedzić „Wyspiana”.

W grupie D zwyciężył Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej, wyprzedzając Zespół Szkół Ekonomicznych w Katowicach im. Wojciecha Korfantego i IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. St. Staszica.