27/03/2023

Podsumowanie X Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych

Już po raz dziesiąty polskie rodziny biznesowe spotkały się w Poznaniu na Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych. Tematem przewodnim organizowanego przez Instytut Biznesu Rodzinnego spotkania, które odbyło się 20-21 marca 2023 r., była „Fundacja rodzinna – między nadzieją a rzeczywistością”. Agenda oraz wszystkie panele były skupione wokół nowego rozwiązania legislacyjnego – ustawy o fundacji rodzinnej, która będzie dostępna dla firm rodzinnych po 22 maja 2023 r.

Podczas X Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych Wyższą Szkołę Humanitas – partnera naukowego wydarzenia, reprezentowali: Małgorzata Klich - wicedyrektor Biura Rozwoju Uczelni, Katarzyna Łopacińska - koordynator ds. sprzedaży i współpracy z otoczeniem oraz rektor Uczelni, dr hab. Michał Kaczmarczyk, prof. WSH. Rektor wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. „Czy faktycznie pamiętamy, że stały rozwój to nie „coś przy okazji”, ale sama istota nowoczesnej firmy?”

Moderatorem spotkania będzie Roman Wieczorek, ambasador kierunku MBA dla zarządzających w firmie rodzinnej oraz ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Gościem specjalnym dziesiątej edycji Kongresu został Johannes Kärcher – Prezes Rady Nadzorczej Kärcher oraz syn założyciela międzynarodowej firmy rodzinnej – Alfred Kärcher SE & Co. KG. Jego prelekcja „Duchowość a przedsiębiorstwo rodzinne – niektóre aspekty przywództwa i odpowiedzialności” była prawdziwą filozoficzną podróżą człowieka, przedsiębiorcy, sukcesora oraz lidera. Johannes Kärcher w swojej opowieści przeprowadził uczestników przez proces kontroli na rzecz dawania swobody, zaufania i wdzięczności wszystkim, zaangażowanym we wrastanie firmy rodzinnej.

W Kongresie co roku bierze udział ok. 250 przedstawicieli rodzin biznesowych z całej Polski. Reprezentują produkcję (ok. 50%), przemysł (26%), handel (21%) oraz usługi (3%). Ok. 5% firm uczestniczących w Kongresie   osiąga   przychody   powyżej   1   miliarda   PLN, łącznie   realizują obroty na poziomie 40 miliardów PLN. Kongres licznie wspierają partnerzy merytoryczni, tematyczni, wspierający, naukowi, instytucjonalni oraz medialni, w tym roku było ich ok. 50.