Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

27/04/2023

Rekordowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Blisko 170 sesji, 1200 prelegentów, ponad 11 tys. uczestników stacjonarnych i 7 tys. śledzących debaty on-line, 650 dziennikarzy – tak w liczbach prezentuje się XV Europejski Kongres Gospodarczy. Statystyki są rekordowe, pokazują jak bardzo potrzebne są otwarte rozmowy, jak bardzo potrzebny jest dialog i jak bardzo potrzebne są takie spotkania. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele biznesu, polscy i zagraniczni politycy oraz unijni komisarze. Ważnym wydarzeniem podczas Kongresu była obecność delegacji Wyższej Szkoły Humanitas, Partnera Instytucjonalnego wydarzenia. 

Pierwszego dnia Kongresu rektor Wyższej Szkoły Humanitas, dr hab. Michał Kaczmarczyk, prof. WSH, wziął udział w panelu dotyczącym systemu edukacji w Polsce i towarzyszących mu wyzwań współczesności. Podczas panelu omówiono m.in. problem pauperyzacji zawodu nauczyciela, motywacji nauczycieli, potrzeb kadrowych, finansowania oświaty, autonomii szkoły, podmiotowości ucznia i roli rodziców.

Rektor Kaczmarczyk podkreślił, że w Polsce potrzebna jest rewolucja edukacyjna, która przyniesie pozytywne zmiany w kształceniu, a także przyczyni się do rozwoju gospodarczego kraju. 

Drugiego dnia Kongresu jednym z prelegentów była Ewa Kraus, dziekan Wydziału Nauk Stosowanych WSH i Dyrektor Biura Rozwoju Uczelni. Pani dziekan wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt. "Nauka i biznes - klimat dla współpracy".

W trakcie panelu uczestnicy skupili się na problematyce kształtowania ekosystemu sprzyjającego innowacjom i kreatywności oraz zastanowili się nad wzajemnymi oczekiwaniami obu stron oraz skutecznym sposobem komunikacji potrzeb.

Oprócz Ewy Kraus w panelu udział wzięli również: Paweł Pichniarczyk, Artur Pollak, Dawid Solak i Robert Wolny. Wszyscy uczestnicy dyskusji zgodzili się, że współpraca między nauką a biznesem jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego kraju. Kreatywność i innowacyjność w nauce powinny być łączone z praktycznymi rozwiązaniami, które pozwolą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki.

W obu panelach, w których uczestniczyli przedstawiciele Wyższej Szkoły Humanitas, poruszane były tematy kluczowe dla rozwoju kraju, takie jak edukacja, innowacje czy współpraca na linii nauka i biznes. Warto podkreślić, że uczestnictwo w Europejskim Kongresie Gospodarczym było dla Wyższej Szkoły Humanitas ważnym wydarzeniem, które przyczyniło się do nawiązania nowych, owocnych relacji i kontaktów. Stoisko uczelni było chętnie odwiedzane, a oferta edukacyjna spotkała się ze sporym zainteresowaniem gości Kongresu.