Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

14/06/2023

Wyloguj mity - zaloguj wiedzę!

Klik „Power”, jeszcze tylko hasło w wyszukiwarce i wiedza z internetu płynie wartkim  strumieniem. Tylko czy jest to strumień wiedzy, czy fake newsów - to już musimy dostrzec sami, korzystając z naszych zasobów wiedzy. A co jeśli takiej wiedzy nie mamy? Gdzie szukać pomocy? Na te i inne pytania odpowiadali zaproszeni goście - youtuberzy - w ramach konferencji „Login: Wiedza”.

- To od nas zależy co popularyzujemy i przekazujemy dalej. Ta konferencja daje nam możliwość poznania ciekawej formy popularyzowania nauki w tym, co ma ona najlepszego do pokazania. To dzisiejsze spotkanie pokaże nam jak oddzielać prawdę od mitów, od fake newsów. Ponieważ za każdą informacją stoi człowiek i również człowiek tę informację odbierze, przekaże, a nawet powieli. Popularyzacja informacji, udostępnianie ich w sieci to również odpowiedzialność zarówno wobec samego siebie, jak i wobec społeczności, której ją udostępnimy - tymi słowami w murach Akademii Humanitas przywitał przybyłych licealistów oraz youtuberów rektor prof. AH dr hab. Michał Kaczmarczyk, MBA. 

Życie w epoce cyfrowej to nowe wyzwania codzienności. A digital world to dla młodych ludzi już codzienność. Z każdym rokiem wzrasta wykorzystanie zasobów internetu wśród młodych ludzi, ponieważ służy on jako medium komunikacji, przeglądania informacji i spędzania wolnego czasu. Rok 2020 przyniósł większy skok w świat online, przede wszystkim ze względu na konieczność nauki zdalnej. W rezultacie młodzież spędziła przed ekranami komputerów więcej godzin niż kiedykolwiek wcześniej. Internet przekształcił się ze zwykłego źródła rozrywki w jedyny środek wypełniania obowiązków szkolnych, a nawet akademickich, przy jednoczesnym utrzymaniu kontaktów z nauczycielami i rówieśnikami.

W miarę rozwoju Internetu coraz częściej służy on jako platforma treści edukacyjnych dostosowanych do zaangażowania, ale też i zniewolenia młodych umysłów. W sieci pojawiły się niezliczone kanały i profile, które służą nie tylko rozrywce, ale także przekazywaniu młodzieży wiedzy w atrakcyjny i interaktywny sposób. Stąd też na konferencję „Login: Wiedza” zaprosiliśmy:

  • Paulinę Mikułę, by „Mówiąc inaczej” złapać językowe niuanse za fraki i uporządkować język,
  • Krzysztofa Chojeckiego z pistacja.tv, bo bez Pi nie ma matematyki,
  • Pana Belfra, czyli Dawida Łasińskiego, który z zasady chemię bez kwasu tłumaczy,
  • emce, czyli Huyen i Marcina, którzy tworzą jeden z największych kanałów popularnonaukowych
  • Historię by Włoch, czyli jak mówić o historii jak Marcin Włoch,
  • Łukasza Lamżę, który wprowadził słuchaczy w świat druku 3D,
  • Dariusza Martynowicza. 

Wykorzystując swój zasięg i wpływy, youtuberzy pokazali licealistom fascynujący świat nauki, czyniąc go tym samym wciągającym i interesującym dla młodych umysłów. Konferencja stała się platformą transferu wiedzy między tradycyjną edukacją a stale rozwijającym się środowiskiem cyfrowym, zachęcając tym samym uczniów szkół ponadpodstawowych do odkrywania edukacyjnego potencjału internetu. 

- Dużo fajnych rzeczy się dowiedziałem na przykład o wulgaryzmach i, że w sumie każde słowo może być brzydkie - mówi Marcin z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach. 

- To ważne, abyśmy wyszukiwali istotne informacje w sieci. Szczególnie gdy uczymy się czegoś na lekcje - podsumowuje konferencję “Login: Wiedza” Katarzyna, uczennica Uniwersyteckiego II Liceum Ogólnokształcącego im. E. Plater w Sosnowcu. 

Również i my tym optymistycznie naukowym akcentem zachęcamy młodych do obserwowania profili popularyzujących prawdziwą naukę!

 

„Login: Wiedza!” –  zadanie dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministra Edukacji i Nauki; Dofinansowanie: 39 700 zł; Całkowita wartość: 44 700 zł.