Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

16/06/2023

Nagrody Akademii Humanitas rozdane!

Wykreślić ze świata przyjaźń, to jakby zgasić słońce na niebie - słowami Cycerona przywitał przybyłych gości na uroczystą Galę Artystyczną rektor Akademii Humanitas - prof. AH dr hab. Michał Kaczmarczyk, MBA. W sali koncertowej Muza w Sosnowcu wręczono cztery statuetki Złotej Temidy oraz pięć medali Zagłębiowskiej Nagrody Humanitas. 

Dlaczego właśnie przyjaźń jest osią tegorocznego spotkania? - Spotykamy się tu w duchu przyjaźni i jedności. Spotykamy się, by w naszej małej ojczyźnie wyróżnić tych, którzy promują postawy szacunku, jedności i stawiają w swoich działaniach człowieka na pierwszym miejscu. Po raz trzeci przyznamy nagrody dla środowiska prawniczego, a po raz siedemnasty wyróżnienia dla tych, którzy działają na rzecz Zagłębia Dąbrowskiego. 

W tym roku pierwszy raz przyznano nagrody Akademii Humanitas, która w maju tego roku otrzymała status ośrodka akademickiego.

Temida widzi wszystko

Już po raz trzeci przyznano statuetki Złotej Temidy dla prawników, którzy stawiają na moralność, uczciwość i nie zobojętnieli na krzywdę ludzką w czasach kryzysu zaufania do prawa i instytucji go reprezentujących. Tegoroczni laureaci podkreślali znaczenie człowieka i jego potrzeb w systemie prawnym. Mówili o istocie zaufania do zawodów prawniczych i władz stanowiących prawo. 

Pierwszą statuetkę Złotej Temidy odebrał z rąk Rektora Akademii Humanitas - prof. AH dra hab. Michała Kaczmarka, MBA - sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, Waldemar Żurek

- W piekle jest miejsce takie specjalne miejsce dla tych, którzy w czasach kryzysu pozostają obojętni. Obojętni na krzywdę drugiego człowieka. Musimy w czasie kryzysu się obudzić i przeciwstawić każdej krzywdzie - powiedział w podziękowaniu sędzia Waldemar Żurek, podkreślając tym samym jak ważne jest, aby prawo było dla człowieka, a nie dla władzy. 

Drugą laureatką nagrody Złotej Temidy była prokurator Katarzyna Kwiatkowska, prezeska Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”. Również i ona podkreśliła znaczenie prawa dla obywatela, szczególnie w czasie kryzysu. Złotą Temidę - Nagrodę Przewodniczącego Kapituły przyznano profesorowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego i Nauki Administracji Instytutu Nauk Prawnych - prof. drowi hab. Stanisławowi Wrzoskowi. Z kolei Złotą Temidę Nagrodę Prezesa Zarządu Fundacji „Humanitas” z rąk - Wicekanclerz Akademii Humanitas - Agaty Dudek odebrał Paweł Matyja, adwokat przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach:

- Jeden z moich znajomych napisał książkę, której tytuł w wolnym tłumaczeniu znaczy „Zawód adwokata zwalnia mnie od strachu”. I jest w tym dużo prawdy. Żaden sędzia nie może bać się wydawać wyroków, a adwokat nie może bać się bronić. Znamy takie powiedzenie historia wszystko zapamięta. A ja sparafrazuję - ludzie będą pamiętać - podsumował Paweł Matyja.  

W poprzednich latach nagrodę otrzymali: prof. Marek Safjan, prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Krystian Markiewicz, sędzia Piotr Gąciarek. 

Zasłużeni dla Zagłębia Dąbrowskiego

Tożsamość regionalna jest szczególnym przypadkiem tożsamości społecznej i kulturalnej. Można powiedzieć, że jest to obywatelstwo danego regionu. W tym obywatelstwie zawierają się specyficzne cechy społeczne, kulturowe czy gospodarcze, a nawet topograficzne, które wyróżniają się na tle innych małych ojczyzn. Niewątpliwie taką małą ojczyzną jest również Zagłębie Dąbrowskie. 

Aby podkreślić znaczenie ludzi dla tego regionu, już po raz siedemnasty przyznano Zagłębiowską Nagrodę Humanitas.  Nagroda ta jest wyrazem wzmocnienia wartości tożsamości regionalnej Zagłębia Dąbrowskiego, promocją regionalnych osiągnięć kulturalnych, naukowych i gospodarczych oraz budowaniem jedności mieszkańców opartej na lokalnych wartościach. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: promocyjnej, gospodarczej i honorowej. 

Nagroda promocyjna przyznawana jest instytucjom i organizacjom pozarządowym, to jest fundacjom i stowarzyszeniom, które realizują projekty promujące Zagłębie Dąbrowskie, wspierają lokalne przedsięwzięcia kulturalne i naukowe oraz budują struktury społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu regionalnym. W tym roku nominowanymi w tej kategorii byli:

  • portal “I like Zagłębie”,
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Nogajowej w Czeladzi,
  • Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi,
  • Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu,
  • Muzeum Ford Mobil w Będzinie,
  • Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek,
  • Fundacja Katarzyny Stachowicz Pokonaj Raka. 

Nagrodę otrzymało dwóch nominowanych - portal „I like Zagłębie”, który zaczynał swoją przygodę od fanpage na portalu Facebook oraz Fundacja Katarzyny Stachowicz Pokonaj Raka

- Stoję przed państwem jako pacjentka onkologiczna i jako prezes Stowarzyszenia Pokonaj Raka. Stoję i proszę - pamiętajcie o zdrowiu i o badaniach. To wyróżnienie pokazuje ile pracy już wykonaliśmy i ile pracy przed nami, szczególnie w uświadamianiu młodych. Ponieważ oni najczęściej mówią „Rak, to mnie nie dotyczy”. Choroby onkologiczne dotykają każdego z nas i musimy pamiętać o badaniach i budować świadomość profilaktyki - powiedziała Katarzyna Stachowicz. 

Nagroda gospodarcza przyznawana jest firmom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą w Zagłębiu Dąbrowskim, które wyróżniają się innowacyjnością, zrównoważonym rozwojem, znaczącymi sukcesami na rynkach krajowych i zagranicznych. Dodatkowym atutem nagradzanych firm jest zbudowanie własnej marki na fundamencie tożsamości regionalnej. W tym roku nominowanymi byli:

  • GAD Records
  • Zagłębiowska Izba Gospodarcza
  • Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o.
  • Arcelor Mittal Poland SA
  • Ewa Adamczyk
  • SK hi-tech Battery Materials Poland Sp. z o.o.

Nagrodę gospodarczą otrzymała Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o. za szczególny wkład w integrację środowiska lokalnego i regionalnego. 

Honorowa nagroda, nadawana przez Kapitułę Wysoką, jest wyrazem uznania dla wybitnych postaci, które wniosły znaczący wkład w promocję Zagłębia i wzmacnianie walorów regionu w dziedzinie nauki, kultury i gospodarki. W tym roku nominację otrzymali:

  • dr Robert Garstka
  • prof. Dariusz Rozmus
  • Iga Gańczarczyk
  • Janusz Gajos
  • Michał Mercik i Maciej Łydek
  • Ewelina Binkowska
  • Roman Kowenia
  • Wojciech Borkowski
  • prof. Bożena Czwojdrak
  • Janina Świerczyna

Pierwszy medal Nagrody Akademii Humanitas otrzymała dramaturżka, reżyserka, redaktorka i pedagożka oraz twórczyni aktywnie działająca na rzecz etycznej zmiany w polskim teatrze - Iga Gańczarczyk

- Niech mi będzie wolno z tego miejsca prosić Pana Prezydenta Miasta Sosnowiec o zapoczątkowanie budowania Centrum Dialogu Międzykulturowego, aby nie zapomnieć o historii i odkryć to, co jeszcze w niej nieodkryte. Jak czyniliśmy to w spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa”. Jest jeszcze wiele historii, kobiecych historii do opowiedzenia i poznania - powiedziała w podziękowaniu Gańczarczyk. 

Drugim laureatem Nagrody Honorowej za całokształt pracy twórczej oraz promocję polskiej kultury został jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, pedagog - profesor Janusz Gajos. W kilku słowach podziękowania zwrócił on uwagę nie tylko na znaczenie nagrody, ale i miejsca, z którym czuje się związany: - Wszystko, co zrobiłem do tej pory, co odbyło się na tak i na nie pochodziło właśnie z tego miasta, z tego miejsca. Ilekroć jestem w tym miejscu wzruszam się tak jak dziś

Na prośbę Kapituły Nagrody Agata Piątkowska, pracownica Akademii Humanitas, przygotowała dla mistrza jego mistrzowski portret podsumowujący działalność teatralną i filmową. Znajdziemy w nim nawiązania do filmu „Kler”, seriali „Czterej pancerni i pies” oraz „Alternatywy 4” i Kabaretu Olgi Lipińskiej. 

Galę uświetnił niezwykle charyzmatyczny i pełen pozytywnej energii występ Marcina Wyrostka: - Człowiek, to nas łączy. I niech z nim łączy nas muzyka! 

Wszystkim laureatom gratulujemy i do zobaczenia w przyszłym roku.