23/06/2023

Pierwsze miejsce w województwie śląskim i jedenaste w kraju!

Akademia Humanitas odniosła kolejny sukces. Tym razem w Rankingu Wydziałów Prawa przygotowanym przez Rzeczpospolitą nasza uczelnia zajęła 1. miejsce wśród uczelni niepublicznych naszego województwa i 11. miejsce w Polsce.

Kierunek Prawo w Akademii Humanitas cieszy się doskonałą opinią i spełnia surowe kryteria oceny przez ekspertów. Tegoroczna edycja Rankingu poddawała ocenie jednostki prowadzące studia prawnicze w trzech kategoriach:

• potencjał naukowy, w którym istotna jest ocena parametryczna, rozwój kadry, możliwość nadawania uprawnień doktorskich i habilitacyjnych oraz konkurencyjność na rynku.
  • jakość kształcenia, którą ocenia się przez zdawalność na aplikacje prawnicze, dostępność kadry naukowej, praktykę zawodową, ocenę wyróżniającą PKA, wykładowców zawodowych,
  • współpraca z zagranicą, którą oceniano przez mobilność kadry i studentów, wielojęzyczność, szkoły prawa obcego.

W kategorii POTENCJAŁ NAUKOWY zajęliśmy 6. miejsce zaś w kategorii JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA jesteśmy na miejscu 16 w skali kraju.

Jak osiągnęliśmy taki wynik? Dzięki pracy zespołowej - kadry naukowej, kadry administracyjnej oraz studentów. 1. miejsce w skali województwa i 11 miejsce w skali kraju mobilizuje nas do dalszej pracy.

Pomimo upływu lat, kierunek prawo niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Największą frekwencję na egzaminach na aplikacje prawnicze odnotowano w 2009 r., gdy wzięło w nich udział 14 tys. osób. Łącznie od 2006 r. do egzaminów wstępnych przystąpiło niemal 150 tys. magistrów prawa.

O tym, jaki wysoki jest poziom nauki świadczą wyniki zdawalności na aplikacje prawnicze. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2022 r. do egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą przystąpiło łącznie 5806 osób z 51 polskich uczelni (23 publicznych i 28 niepublicznych) oraz 8 uczelni zagranicznych. Egzaminy zdało 2550 osób, czyli 44 proc. kandydatów. Spośród 6082 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2022 r., do tych egzaminów przystąpiło 2686 osób – czyli ok. 40 proc.

Nie zmienili się liderzy rankingu uczelni publicznych. Pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, na drugim uplasował się Uniwersytet Warszawski. Trzecie należy do Uniwersytetu Wrocławskiego.

Gratulujemy zwycięzcom rankingu!